https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unorove-prirustky-v-zoo-liberec-4-papousci-a-1-orlosup
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Únorové přírůstky v ZOO Liberec – 4 papoušci a 1 orlosup

18. února 2016 | ZOO Liberec
Autor: Jan Kubánek, tel: 724 318 016
Měsíc únor zatím přinesl libereckým chovatelům úseku ptáků a dravců dvojitou potěchu.

Hned 1. února se vyklubala na svět 4 mláďata pozoruhodného papouška nestor kea (Nestor notabilis). Jedná se o již třetí odchov na půdě liberecké zoo, přičemž první byl s lidskou asistencí. Hned rok nato se chování rodičovského páru nestorů kea výrazně změnilo a o vyklubané mládě se začal ihned starat. I letos se třem vylíhnutým mláďatům dostává od dospělé dvojice vzorné péče, a tak není opět asistence ošetřovatelů zapotřebí. Nestor kea představuje velmi zajímavého papouška, který svou velikostí připomíná spíše menšího dravce. Jeho nápadnými znaky jsou sytě kovově zelená barva peří a mohutný černý zobák, kterým dokáže neobvyklé věci. Při hledání potravy jsou hejna těchto ptáků vynalézavá a velmi vytrvalá. Ve své domovině – na Jižním ostrově Nového Zélandu jsou známy případy, kdy nestoři kea dokázali v krátké chvíli poničit i vnější příslušenství automobilů, či domů. ZOO Liberec tento druh chová od roku 2008 ve venkovní voliéře poblíž vchodu do pavilonu tropů.

O osm dní později – 9. února se na úseku dravců vylíhlo z vejce rodičů Boženy a Verneriho další, pro celosvětový chov velmi důležité mládě orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus aureus). Za zmínku jistě stojí uvedený rodičovský pár, který v liberecké zahradě tímto přivedl na svět už 16. mládě tohoto velmi ohroženého majestátního dravce. Samice Božena a samec Verneri, kterému však chovatelé neřeknou jinak než Pišta, jsou v místním chovu již od roku 1993, resp. 1998 a úspěšně se spolu množí od roku 2 000. K dalšímu mláděti v řadě poznamenává zoolog Jan Hanel: „Jedná se o náš klíčový pár, který obohatil za posledních 15 let evropskou přírodu o 11 mláďat, dříve člověkem zcela vyhubeného orlosupa bradatého. Další 4 mláďata našla domov v chovatelských zařízeních“. I toto letošní mládě by mělo být, ve věku zhruba 4 měsíců, vypuštěno do volné přírody. Pravděpodobně se bude jednat o pohoří Alp či Pyrenejí, ale přesnou lokalizaci určí až mezinárodní koordinátor chovu. Orlosupy bradaté chová ZOO Liberec od roku 1993. Vidět je návštěvníci mohou ve voliérách dravců, které se nacházejí v dolní části zoo.
Jan Kubánek, tel: 724 318 016 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist