Aleš Miklík "> Ústecký kraj se zavázal podporovat Tykačovy projekty a dostal 44 milionů. Nemůže nestranně posoudit výjimku z emisních limitů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ustecky-kraj-se-zavazal-podporovat-tykacovy-projekty-a-dostal-44-milionu.nemuze-nestranne-posoudit-vyjimku-z-emisnich-limitu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ústecký kraj se zavázal podporovat Tykačovy projekty a dostal 44 milionů. Nemůže nestranně posoudit výjimku z emisních limitů

9. února 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Ministerstvo životního prostředí shromáždilo důkazy o rozsáhlé spolupráci Ústeckého kraje a uhelných firem miliardáře Pavla Tykače. Ministerstvo totiž prošetřuje systémovou podjatost Krajského úřadu Ústeckého kraje vůči firmě Vršanská uhelná Pavla Tykače při posuzování žádosti o velkou výjimku z ochrany ovzduší a zdraví pro elektrárnu Počerady [1]. Kraj se v minulosti zavázal k podpoře firmy a vytváření podmínek pro její projekty. Na oplátku kraj získal od roku 2014 již 44 milionů korun [2]. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se navíc přísun peněz znatelně zvýšil - z předchozích 2 až 3 milionů v předchozích letech na 8 milionů v loňském roce [3].

Hnutí DUHA a Greenpeace podaly jako účastníci řízení o výjimce z emisních limitů námitku systémové podjatosti, neboť považují za nemožné, aby krajští úředníci za takových podmínek rozhodli nestranně a bez ohledu na zájmy firmy [4]. Výjimka na čtyřnásobné překračování nových limitů na ochranu ovzduší zdraví by elektrárně Počerady ušetřila milardové náklady.

Ústecký kraj ve smlouvách s Vršanskou uhelnou či dalšími firmami ze skupiny Pavla Tykače deklaroval, že společnost považuje za stabilního a perspektivního partnera, jehož působení chce v souladu s principy udržitelného rozvoje a platného práva podporovat. Kraj se zavázal podle svých možností a podmínek vytvářet společnosti v úzké součinnosti s ní odpovídající podmínky pro její rozvojové projekty. V minulosti se kraj a firma dokonce dohodly na vytvoření pracovního týmu, v němž byl zastoupen bývalý hejtman Oldřich Bubeníček, generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček a předseda představenstva této firmy Petr Antoš [5]. Zatímco deklarace o spolupráci jsou ve smlouvách, které již skončily platnost, smlouvy o darech pokračují a finanční objem se v poslední době výrazně zvýšil [3].

Ekologické organizace označují rozsah žádané výjimky za nezákonný a navrhují nevyhovující provoz uzavřít. Proti udělení výjimky se vyslovily i blízké obce Volevčice, Výškov a Blažim.

Podobné požadavky (3,5krát vyšší limit pro rtuť, a to dokonce na 8 let) prosazuje jiná z firem Tykačovy skupiny již dva roky pro elektrárnu Chvaletice [6]. Ta je přitom největším českým zdrojem rtuti do ovzduší [7], hned za ní následují právě Počerady, které jsou pro změnu největším zdrojem oxidu uhličitého [8] či oxidů dusíku [9] a podle kritéria schváleného Uhelnou komisí by měly být odstaveny jako první z českých uhelných zdrojů [10]. Obě elektrárny přitom v součtu vyrobí za rok méně elektřiny, než kolik se jí z ČR vyveze [11].

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Ministerstvo životního prostředí odhalilo ještě více důkazů o spolupráci Ústeckého kraje a Vršanské uhelné Pavla Tykače, než jsme doložili my k námitce podjatosti. V minulém roce dostal kraj najednou čtyřnásobně více peněz než v roce 2019. Očekává Vršanská uhelná, že ji nyní projde nehorázná výjimka z emisních limitů? Jde o zdraví lidí a vážná pochybnost o nezávislosti úřadu je jasným důvodem pro převedení rozhodování jinam.”

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
“Je nesporné, že Vršanská uhelná je a historicky byla s Ústeckým krajem velmi spjatá. Poté, co elektrárna Počerady požádala o výjimku z emisních limitů, nasypala firma do krajské kasičky dokonce 8 milionů korun. Podle nás to není náhoda a úředníci se mohou snadno cítit pod tlakem, že se od nich očekává rozhodnutí ve prospěch této společnosti. Nejlepší pro všechny zúčastněné by bylo, kdyby se o výjimce rozhodovalo v jiném kraji.”

Poznámky pro editorky a editory:
[1] Žádost konkrétně navrhuje zvýšení množství rtuti ze 7 na 28 mikrogramů na metr krychlový. https://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-chce-vypoustet-z-elektrarny-pocerady-4x-vice-toxicke-rtuti-nez-je-limit-na-ochranu
[2] Jedná se o součet darů ze smluv, které shromáždilo MŽP a rozeslalo účastníkům řízení o podjatosti. Na vyžádání můžeme soubory poskytnout.
[3] Dle údajů z registru smluv jde o tyto dary v posledních čtyřech letech:
* 6 000 000 Kč (15. 7. 2020)
* 2 000 000 Kč (15. 7. 2020)
* 5 000 ks respirátorů v hodnotě 232 300 Kč (27. 3. 2020)
* 2 000 000 Kč (3. 12. 2019)
* 3 500 000 Kč (10. 10. 2018)
* 2 000 000 Kč (13. 10. 2017)
[4] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/krajsky-urad-prerusi-rizeni-o-emisni-vyjimce-pro-elektrarnu-pocerady-musi-byt-prosetreny
[5] Smlouva o vzájemné spolupráci č. VUAS/2014/155 (na vyžádání můžeme poskytnout)
* Vršanská uhelná a.s. a Ústecký kraj v preambuli vyjadřují za podstatné dodržení principů udržitelného rozvoje.
* V preambuli kraj deklaruje, že společnost považuje za stabilního a perspektivního partnera, jehož působení chce v souladu s principy udržitelného rozvoje a platného práva podporovat.
* V preambuli se kraj, za podmínky dodržování platných právních předpisů, zavazuje podle svých možností a podmínek vytvářet společnosti v úzké součinnosti s ní odpovídající podmínky pro její rozvojové projekty.
* Kraj a společnost se dohodly na vytvoření pracovního týmu, v němž bude zastoupen hejtman Oldřich Bubeníček, generální ředitel Vladimír Rouček a předseda představenstva Petr Antoš-
* Smlouva obsahuje závazek podpořit zaměstnanost, zdravotnictví, sociální sféru, vzdělávání, kulturu, sport, společenský život, podnikání, rozvoj cestovního ruchu a další oblasti rozvoje kraje celkovou částkou 15 000 000 Kč. - to bude upřesněno dodatky.
* Smlouva platila do 31.11.2017.
[6] Žádost o výjimky pro Chvaletice byla podána dne 28. 12. 2018. Ústní jednání v Pardubicích se konalo 1. 4. 2019. V červenci 2019 vydal Krajský úřad Pardubického kraje rozhodnutí o výjimce, které na základě odvolání zrušilo v listopadu 2019 Ministerstvo životního prostředí. Nové řízení vede Krajský úřad Olomouckého kraje (neboť Pardubický kraj se označil za podjatý a MŽP řízení přesunulo), který srpnu 2020 opět schválil výjimku v podobném rozsahu jako předchozí. Ekologické a právnické organizace se proto v září 2020 odvolaly. Nyní běží odvolací řízení na MŽP.
[7] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nejvice-rtuti-do-ovzdusi-loni-vypustila-elektrarna-chvaletice/1943213
[8] https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/ek-nejvice-oxidu-uhliciteho-v-cesku-vypustila-elektrarna-pocerady.A200415_144034_energetika_ele
[9] V roce 2019 to bylo 4 588 tun - Integrovaný registr znečiťování - data 2019: https://portal.cenia.cz/irz/formularUnikyPrenosy.jsp, vybrat jen oxidy dusíku (NOx/NO2)
[10] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/11844/ekologicke-organizace-zverenily-odmitany-seznam-elektraren-k-odstaveni-podle-kriterii-uhelne-komise/
[11] V roce 2019 se z ČR vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo http://www.eru.cz/documents/10540/5381883/Ctvrtletni_zprava_2019_IV_Q.pdf/78ade820-c6b2-41e0-8a72-56bd8d20a94d (str. 6 v tabulce nahoře)
Elektrárna Počerady vyrobí ročně maximálně 5,3 TWh, dle prezentace ČEZ pro investory a analytiky z 4. 10. 2019. Elektrárna Chvaletice vyrobila dle veřejného sdělení společnosti Seven Energy v roce 2018 rekordní množství 4,7 TWh.
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist