https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ustecti-starostove-dostali-od-ministra-brabce-dotace-na-kotlikove-pujcky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ústečtí starostové dostali od ministra Brabce dotace na kotlíkové půjčky

30. ledna 2020 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Deset starostů měst a obcí v Ústeckém kraji si přímo od ministra životního prostředí Richarda Brabce dnes převzalo rozhodnutí o poskytnutí dotace na tzv. kotlíkové půjčky. Ty pomáhají ve třech strukturálně postižených krajích s financováním výměny starých neekologických kotlů těm domácnostem, které nemají našetřeno dostatek finančních prostředků na kofinancování nebo předfinancování výměny kotle.

Již od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si tak musí do té doby vyměnit všechny domácnosti, i ty nízkopříjmové, aby se vyhnuly případným pokutám. Proto ministerstvo v loňském roce spustilo vedle již 4 roky běžících celorepublikových kotlíkových dotací také pilotní program bezúročných kotlíkových půjček, a to ve třech strukturálně postižených krajích.

„Program umožňuje občanům v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji předfinancovat výměnu kotle. Pro pilotní projekt finanční pomoci jsme se rozhodli proto, abychom pomohli vyměnit nevyhovující kotle i těm domácnostem, které dosud z finančních důvodů váhaly. Chceme zamezit tomu, aby se za tři roky dostaly do neřešitelné situace," shrnuje důvody pilotu ministr Richard Brabec.

Kotlíkové půjčky jsou administrovány přímo přes obce, které je poskytují svým občanům. Efekt kotlíkových půjček je navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž mohou ponechat a použít je na realizaci projektů, které povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v jejich obci.

„O kotlíkové půjčky je ve všech třech krajích obrovský zájem. Původní alokace 740 milionů korun jsme dvakrát navýšili až na prozatím konečných 1,22 miliardy korun, z toho bylo pro obce v Ústeckém kraji vyhrazeno 220 mil. Kč. Doposud v kraji získalo dotace 74 měst a obcí, které byly podpořeny 156 miliony korun,“ shrnul dnes ministr Brabec.

Peníze na kotlíkové půjčky si dnes převzali například primátor Ústí nad Labem, starostové obcí Veleň, Rumburk, Chlumec, Jiříkov nebo Petrovice.
Více k mechanismu kotlíkových půjček: https://www.mzp.cz/cz/news_05022019
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist