Marek Jehlička "> V Českých Budějovicích vytřídí za rok v průměru dvakrát méně odpadu na obyvatele než v Písku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-ceskych-budejovicich-vytridi-za-rok-v-prumeru-dvakrat-mene-odpadu-na-obyvatele-nez-v-pisku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika České Budějovice: V Českých Budějovicích vytřídí za rok v průměru dvakrát méně odpadu na obyvatele než v Písku

10. května 2007 | Arnika České Budějovice
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
V Českých Budějovicích bylo za rok 2006 vytříděno v průměru dvakrát méně odpadu než v Písku. Na jednoho obyvatele Českých Budějovic připadá v přepočtu 20 kilogramů vytříděného papíru, plastu a skla. Na obyvatele Písku je to 40,5 kilogramu. V oblasti třídění skla jsou si města téměř rovna, ovšem město Písek poskytuje k recyklaci dvakrát více papíru a téměř třikrát více plastu. Jeden obyvatel Písku také za rok vyprodukuje o 34 kilogramů směsného komunálního odpadu méně než jeden obyvatel Českých Budějovic. Uvádí to „Srovnávací studie odpadového hospodářství měst České Budějovice a Písek“, kterou vypracovala Jitka Straková z českobudějovické pobočky sdružení Arnika.

Studie ukazuje, že pokud se budou chtít České Budějovice v míře třídění odpadu přiblížit Písku a naplňovat tak cíle POH (Plánu odpadového hospodářství) Jihočeského kraje a Českých Budějovic a snížit ekonomickou zatíženost města současným systémem odpadového hospodářství, neobejdou se bez ambiciózních projektů zahrnujících moderní zařízení na svoz, shromažďování, třídění a úpravu odpadu. Studie ve svých závěrech dále konstatuje, že se České Budějovice v budoucnosti neobejdou bez fungující sítě sběrných dvorů a moderní linky na dotřídění odpadu, která zajistí bezproblémový odbyt odpadové suroviny.

Rozdíly v používaných technologiích se podle Strakové významně promítají i do financování. „Zatímco České Budějovice musí na nakládání s odpady doplácet, písecký systém dotace z městského rozpočtu nepotřebuje. Projekty třídících a dotřiďovacích linek jsou totiž financovány za spoluúčasti státu a další možnosti plynou z grantů Evropské unie,“ vysvětluje autorka studie.

Podle Arniky je důležitá také osvěta, která zajistí informovanost obyvatel a povede k navýšení míry třídění odpadu ve městě. „V Písku byla zahájena intenzivní informační a osvětová činnost již na konci 90.let, zatímco České Budějovice začaly lidem vysvětlovat význam třídění odpadů až v roce 2005. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že pro zvýšení výkonnosti recyklačního systému města nebo obce jsou nejzásadnějšími faktory informační a osvětová činnost, technologie sběru odpadu a technologie (efektivnost) shromažďování a třídění odpadu pro pozdější zpracování,“ říká Jitka Straková.

Studie Arniky odhalila také významné rozdíly v nakládání s odpady v obou městech. Zatímco v Českých Budějovicích jsou odpady volně sypány na nákladní auto, v Písku je lisují již během svozu. Na českobudějovické skládce se pak odpady třídí ručně, kdežto písecká je vybavena dotřiďovací linkou.

Přílohy:

1) Srovnávací studii odpadového hospodářství měst České Budějovice a Písek Vám na požádání zašleme e-mailem. Stejně tak i přehledné grafy a tabulky porovnávající produkci odpadu v obou městech.

2) Další informace o odpadech se dozvíte na adrese: http://odpady.arnika.org/

3) Další informace o schvalování Plánu odpadového hospodářství Jihočeského kraje se dozvíte zde: http://ceskebudejovice.arnika.org/poh.shtml
Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist