Filip Šebek "> V Etiopii podporuje ČRA projekt pomáhající drobným zemědělcům zvýšit svou úrodu ekologicky šetrným hospodařením - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-etiopii-podporuje-cra-projekt-pomahajici-drobnym-zemedelcum-zvysit-svou-urodu-ekologicky-setrnym-hospodarenim-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Etiopii podporuje ČRA projekt pomáhající drobným zemědělcům zvýšit svou úrodu ekologicky šetrným hospodařením

Už v roce 2017 byl v Etiopii zahájen projekt Participativní rozvoj produktivní krajiny v zóně Sidama realizovaný společností Člověk v tísni a podporovaný ČRA, jehož cílem je zvýšit životní úroveň zemědělců a zlepšit nakládání s přírodními zdroji ve vybraných kebelích. Projekt za tu dobu pomohl velkému množství drobných farmářů, tak jako v případě Almazy Argety, která se zemědělství věnuje celý život a v současnosti s úspěchem využívá tzv. vermikompostér.

Nadužívání přírodních zdrojů je v Etiopii jedním z hlavních důvodů postupné degradace krajiny a rozšiřování pouští. Zemědělství se přitom věnuje například v zóně Sidama Regionu jižních národností a lidu téměř 85 % obyvatel a v případě neúrody je příjem těchto venkovských domácností vážně ohrožen.

Almaze Argeta je matka šesti dětí z jižní Etiopie a žije ve vesnici Dibicho v oblasti Alta Chiko. Jedinou obživou je pro rodinu její pole. V zemědělství je opravdu dobrá, a tak ji tým organizace Člověk v tísni oslovil, aby se zúčastnila školení, a pak se o svoje znalosti podělila s ostatními. Naučila se vyrábět vermikompost – kompost produkovaný žížalami – z odpadu z domácnosti a rostlinných zbytků na její zahradě. Od české organizace dostala také základní vybavení, jako je box na zpracování vermikompostu a krmení žížal.

„Nejdřív jsem si myslela, že je to vtip. Nemohla jsem tomu uvěřit. Nechtěla jsem se na žížaly ani podívat, nebo se jich dotknout, natož abych s nimi nějak pracovala. Štítila jsem se jich. Od školení jsem očekávala, že dostanu nějaké jednoduché tipy, ne že budu mít vlastní žížaly a budu vyrábět kompost,“ říká Almaze. Počáteční odpor ale rychle překonala. Proces výroby vermikompostu začíná namnožením žížal a přípravou rostlinných zbytků, které je potřeba nasekat na menší kousky. Žížaly je pak potřeba průběžně krmit. Vermikompost je čistě organické hnojivo vyrobené z biologických výměšků těchto živočichů.

Almaze potvrzuje, jak je obtížné naučit lidi ve venkovských oblastech takové novoty. V cestě stojí tradice a kulturní bariéry. Práce v takovém prostředí s sebou přináší řadu výzev – překonávání předsudků, stigmatizaci, a dokonce může vést k vyloučení ze společenského života komunity. V nejrůznějších sociálních, politických a ekonomických otázkách mají etiopské ženy nejmenší rozhodovací pravomoc, proto je pro ně těžké zapojit se do nových projektů. „Školení, podpora terénního týmu a praktické zkušenosti farmářů mě povzbuzují, abych pokračovala a zlepšovala se,“ říká Almaze.

Almaze teď chová žížaly a vermikompost od nich používá jako organické hnojivo sama, a dokonce ho prodává. Nejdřív měla z jednoho boxu žížal jen malé množství vermikompostu, což stačilo jen na malé zeleninové a ovocné záhony. Nyní ho ale má dostatek pro všechna svá pole.

Od roku 2020 Almaze nepoužívá žádná umělá hnojiva. Nemusí tak za ně utrácet a celkově ušetří. Místo toho využívá ekologická hnojiva šetrná k přírodě, a díky tomu jsou její produkty ekologické. Pěstuje hlavně ananas, zeleninu, kukuřici, banánovník habešský a kávovník. Almaze si plánuje dál šířit osvětu mezi zemědělci a dál prodávat své produkty. Chce farmářům jít příkladem a ukázat jim, že v době rostoucích cen můžou ušetřit za hnojivo a ještě být ohleduplní k přírodě.

Člověk v tísni v Etiopii pracuje na tomto a dalších rozvojových projektech společně s Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist