Jan Piňos "> V Lužických horách se pravděpodobně pohybují vlci. Ochránci přírody s napětím očekávají výsledky DNA analýzy. A připravují besedu pro veřejnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-luzickych-horach-se-pravdepodobne-pohybuji-vlci-ochranci-prirody-s-napetim-ocekavaji-vysledky-dna-analyzy-a-pripravuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: V Lužických horách se pravděpodobně pohybují vlci. Ochránci přírody s napětím očekávají výsledky DNA analýzy. A připravují besedu pro veřejnost

26. ledna 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Lužické hory mohou být dalším územím severních Čech, kde se usadili vlci. Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují výskyt velkých šelem v Lužických horách od roku 2016. První důkazy o možném pohybu vlků v této chráněné krajinné oblasti získali letos v první polovině ledna v podobě stopních drah či stržené kořisti. Povedlo se také ve stopní dráze odebrat vzorek trusu psovité šelmy. Analýzou DNA by mělo být potvrzeno, zda se skutečně jedná o vlka.

Věrohodné důkazy o výskytu vlků v severních Čechách aktuálně evidují odborníci z Hnutí DUHA za přispění dobrovolníků Vlčích hlídek na Dokesku, ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách.

Hnutí DUHA ve spolupráci s místními partnery připravilo pro zájemce o návrat vlků do Lužických hor besedu. Uskuteční se ve středu 31. ledna od 18 hodin v Novém Boru, v Navrátilově sále na adrese T. G. Masaryka 45. Zájemci se také dozví podrobné informace o Vlčích hlídkách na severu Čech.

V České republice po mnoha desetiletích opět žijí vlci a pravidelně přivádějí na svět potomky. Jak dokazuje nedávno zveřejněná studie [1], stáváme se dokonce křižovatkou několika evropských populací této psovité šelmy. Návrat vlků velmi pozitivně ovlivňuje zdraví českých lesů, protože vlci pomáhají regulovat velmi přemnožené kopytníky - srnce, jeleny nebo divoká prasata.

Předsudky a malá informovanost o návratu vlků a jejich způsobu života mohou vést ke konfliktům s chovateli hospodářských zvířat, na jejichž nezabezpečená stáda mohou vlci zaútočit. Právě sdílením informací o výskytu vlků s ochránci přírody, myslivci, lesníky a chovateli můžeme těmto konfliktům předejít [2]. Navíc k preventivní ochraně stád mohou chovatelé využít dotací z Operačního programu životní prostředí [3].

Jan Šmíd, dobrovolník Vlčích hlídek z Nového Boru, k vzácnému nálezu řekl:
"O vlky se dlouhodobě zajímám a jejich výskyt na severu Čech se zaujetím sleduji. Při pravidelném výběhu na jeden z kopců Lužických hor jsem ve sněhu objevil nečekané stopy a celé stopní dráhy, které svým tvarem a chováním odpovídaly vlkovi. O kus dál jsem narazil na ležovisko, kde se vlci zdržovali. Pokud tady vlci přespali, musím někde v okolí najít i nějaký trus, napadlo mě."

Martin Waldhauser, zoolog Správy CHKO Lužické hory, řekl:
"Poslední informace od Jana Šmída znějí věrohodně a zapadají do série několika podobných zpráv o pozorování vlků v severních Čechách během posledních let. Jsme velmi zvědaví na výsledky genetické analýzy trusu."

Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách, řekl:
"Lužické hory se díky své poloze mezi německou populací vlka a Podbezdězím nabízejí jako další možná oblast trvalého výskytu této šelmy. Vlkům zde budou vyhovovat i rozsáhlé zachovalé lesy a hojnost přirozené potravy. Držme proto jejich návratu palce!"


Kontakty:
Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek, Hnutí DUHA Olomouc, 723 435 156, radek.kricek@hnutiduha.cz
Martin Waldhauser, zoolog Správy CHKO Lužické hory, 487 762 356, martin.waldhauser@nature.cz

Poznámky:
[1] www.selmy.cz/clanky/vlci-z-ruznych-populaci-se-potkavaji-na-geneticke-krizovatce-stredni-evropy/
[2] www.selmy.cz/clanky/u-sternberka-se-potuloval-vlk-pristihla-ho-fotopast-myslivce/
[3] www.selmy.cz/clanky/dalsi-vyzva-chovatele-mohou-ziskat-dotaci-na-ochranu-stad-pred-velkymi-selmami/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist