Jana Zvettlerová "> V NP Šumava se sbíralo osivo pro pěstování sazenic v lesních školkách i pro přímou obnovu lesa síjí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-np-sumava-se-sbiralo-osivo-pro-pestovani-sazenic-v-lesnich-skolkach-i-pro-primou-obnovu-lesa-siji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: V NP Šumava se sbíralo osivo pro pěstování sazenic v lesních školkách i pro přímou obnovu lesa síjí

23. října 2009 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová
Náročnou práci sběrače vykonávají lidé schopní pracovat ve výškách. Na jednom stromě se nachází dle stupně úrody 10 – 40 kg šišek.

V měsících srpnu a září vrcholí v Národním parku Šumava sběr osiva, a to dle průběhu dozrávání plodů jednotlivých dřevin. Osivo je potřebné pro pěstování sazenic v lesních školkách a zčásti pro přímou obnovu lesa síjí. Plody dřevin, a také sazenice, jsou určeny výhradně pro vlastní potřebu. Výsledek letošního sběru je opravdu solidní - v letošním roce již byly nasbírány celkem 3 tuny jedlových šišek, 45 kg osiva javoru klenu, 85 kg břízy pýřité, více než 3 tuny jeřabin, 216 kg bukvic a menší množství olše šedé a jilmu horského.

Sklizeň semenné suroviny není jednoduchá práce – sběrači ji trhají ze stojících stromů (šišky, jeřabiny) nebo sbírají (bukvice). Sběr semen zastávají v naprosté většině firmy, které mají své zaměstnance na tuto náročnou činnost proškoleny. Např. v případě trhání šišek jedlí je nutné, aby dodavatelská firma měla osoby nejen proškolené, ale také schopné výškových prací. Vlastní trhání šišek pak probíhá šetrně – horolezci se do koruny stromů dostávají pomocí souprav s lanovými úvazky bez kovových stupaček, které by poškozovaly kůru stromů. Sebou mají několik pytlů na šišky a obvykle háček na přitahování větví. Po přiblížení větví dávají utržené šišky do pytle a ten, když je z poloviny plný, shazují na zem. Maximální denní výkon trhače je cca 5 stromů.

Natrhané šišky se ihned dopravují do suché a chladné místnosti, kde se rozprostřou do vrstvy max. 25 cm vysoké, aby mohly postupně prosychat. Po otevření nebo rozpadnutí šišek se osivo vyklepává nebo "vymlátí", vytřídí a vyčistí. Luštění šišek (třídění, čištění) si Správa NP a CHKO Šumava zajišťuje sama. Ze sta kilogramů jeřabin vzniknou "pouhé" 3 kg čistého osiva.

A kolik sazenic získáme z jednoho kilogramu čistého osiva? U jedle to jsou 2 tisíce sazenic, u buku 800 a jeřábu dokonce několik desítek tisíc ( tyto počty jsou do jisté míry dány velikostí semena jednotlivých druhů dřevin).

Dle nové koncepce lesních školek je předpokládaná roční produkce sazenic vyšší než 500 tisíc kusů a „výroba“ sazenice trvá 6-7 let.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist