https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-praze-se-konala-vyznamna-konference-investicni-forum-pro-udrzitelnou-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Investiční fórum pro udržitelnou energii: V Praze se konala významná konference Investiční fórum pro udržitelnou energii

5. května 2017 | Investiční fórum pro udržitelnou energii
V Praze se minulý týden konala konference Investiční fórum pro udržitelnou energii organizovaná Evropskou komisí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Iniciativou OSN pro životní prostředí.

Cílem této konference bylo sdílet osvědčené postupy z celé střední a východní Evropy o tom, jak financovat investice do energetické účinnosti. Ty zahrnují využití soukromých finančních prostředků a inovačních finančních nástrojů, zejména v odvětvích stavebnictví a průmyslu. Přednášející se zaměřili na praktické zkušenosti s vývojem a strukturou investičních programů.
• Prezentace energetické politiky EU a diskuse o podpoře EU pro financování investic do projektů energetické udržitelnosti
• Porovnání vývoje investic v celém regionu CEE
• Sdílení postupů, jak může být energetická udržitelnost financována prostřednictvím soukromého sektoru
• Zapojení politiků a ostatních zainteresovaných stran do kvalifikované diskuse o způsobech, jak zlepšit investice do této oblasti
• Identifikování způsobů, jak překonávat překážky pro investice a možné další postupy budoucí spolupráce

Rámcová strategie Energetické unie prezentuje energetickou účinnost jako jednu z pěti hlavních oblastí zájmu a konstatuje, že je třeba ji považovat za zdroj energie sám o sobě. Ambiciózní dohoda o klimatu uzavřená v Paříži rovněž zdůrazňuje význam energetické účinnosti. Investice do energetické účinnosti se osvědčily jako jeden z nákladově nejúčinnějších způsobů, jak podpořit přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejenže tyto investice pomáhají EU přeměnit své klimatické ambice na konkrétní opatření v této oblasti, ale přinášejí také evropským občanům a společnostem značné výhody z hlediska životního prostředí, zdraví, bezpečnosti dodávek energií, nižších účtů za energie, většího počtu pracovních míst a udržitelného růstu.

Pro využití plného potenciálu energetické účinnosti nebudou veřejné prostředky dostačovat, a proto bude třeba odblokovat soukromé financování. V této souvislosti by energetická politika měla vytvářet příznivější investiční podmínky, podporovat poptávku po energetické účinnosti a pomáhat spotřebitelům snadněji investovat do energetické účinnosti.

V rámci Evropské komise má organizaci konferecní na téma udržitelné energie na starosti Výkonná agentura pro malé a střední podniky. Ta byla založena za účelem uvolnění a podpory soukromých

investic a financování problematiky energetické účinnosti v evropském stavebním sektoru. Specifické cíle programu, nastíněné v nedávném sdělení Komise "Čistá energie pro všechny evropské obyvatele", jsou:
1. usnadňovat efektivnější využívání veřejných prostředků,
2. vyvíjet "agregované" investiční programy a
3. prokázat finanční komunitě prostřednictvím tržních důkazů, že investice do energetické účinnosti jsou samy cenným tržním segmentem.

Agentura uspořádá na tato témata více než 30 akcí uzpůsobených potřebám a podmínkám cílových zemí (regionů programu). Akce se dělí na dva typy: kulaté stoly a veřejné konference.
U kulatého stolu se shromážďují veřejné a soukromé subjekty, které mají vliv na financování udržitelné energetiky ve svých zemích. Tyto kulaté stoly mají za cíl vytvořit dlouhodobou spolupráci a zlepšit přístup k financování udržitelné energie v každé z cílových zemí nebo regionů. Veřejné konference jsou rozsáhlejšími akcemi pro širokou podporu úspěšných projektů investujících do udržitelných energií v celé EU a budou se zaměřovat také na konkrétní země nebo regiony.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist