Jakub Kašpar "> V Rize se na nejvyšší úrovni jednalo o environmentální demokracii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-rize-se-na-nejvyssi-urovni-jednalo-o-environmentalni-demokracii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V Rize se na nejvyšší úrovni jednalo o environmentální demokracii

13. června 2008 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Dnes skončilo v lotyšském hlavním městě Rize Třetí zasedání smluvních stran Úmluvy Evropské hospodářské komise OSN o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (tzv. Aarhuské smlouvy). Nejvyšším představitelem úmluvy byl až do příštího vrcholného setkání členských zemí v roce 2011 zvolen první náměstek českého ministra životního prostředí Jan Dusík.

Vrcholné jednání Aarhuské úmluvy v Rize se soustředilo na problémy spojené zejména se zajištěním právní ochrany veřejnosti v oblasti životního prostředí nejen v národních, ale i v mezinárodních podmínkách. Česká delegace podpořila založení pracovní skupiny pro účast veřejnosti na rozhodování v environmentálních otázkách. Vznik skupiny navrhly mezinárodní nevládní organizace European Eco-Forum a Regionální environmentální centrum.

Mimořádná pozornost byla věnována také urychlení ratifikačního procesu Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (tzv. Protokolu PRTR), který byl podepsán v květnu 2003 v Kyjevě. Právě kvůli stále nízkému počtu ratifikací ani 5 let od podpisu nevstoupil tento protokol v platnost. Kulatému stolu vysokých představitelů smluvních stran Aarhuské úmluvy věnovanému zajištění podmínek pro vnitrostátní schválení Protokolu PRTR předsedal první náměstek ministra životního prostředí České republiky Jan Dusík, který mimo jiné informoval o tom, že ČR právě tento měsíc ratifikační proces zahájila.

Na závěr rižského jednání Aarhuské úmluvy byl zvolen předsedou byra Aarhuské úmluvy na období 2008 – 2011, tedy do Čtvrtého zasedání smluvních stran Úmluvy, první náměstek ministra životního prostředí ČR Jan Dusík. Je to podruhé v historii České republiky, kdy byl nejvyšším představitelem důležité mezinárodní smlouvy zvolen její zástupce. Naposledy byl do podobné funkce – předsedy zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, zvolen v listopadu 2003 tehdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek, dnešní předseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR.

Aarhuská úmluva přijatá v roce 1998 v dánském Aarhusu završila formálně demokratizační procesy v regionu EHK OSN v oblasti ochrany životního prostředí, zahájené v roce 1991 přijetím Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států v Helsinkách a odstartováním procesu „Životní prostředí pro Evropu“ v červnu 1991 v Dobříši. Za Českou republiku Aarhuskou úmluvu podepsal v roce 1998 přímo v Aarhusu tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Ratifikována byla 6. července 2004.
Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist