https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vcelarsky-naucny-areal-znovu-ozije-skupinou-mezinarodnich-dobrovolniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Včelařský naučný areál znovu ožije skupinou mezinárodních dobrovolníků

Včelařský naučný areál v Chlebovicích opět ožije skupinou dobrovolníků z celého světa, kteří zde zůstanou od 19. 8. do 2. 9. Budou zde nejenom pomáhat s údržbou muzejních exponátů a celého areálu, ale současně se budou i vzdělávat o významu a kráse včel a poznávat místní kulturu. V pořadí již čtvrtý ročník tohoto mezinárodního projektu vznikl z iniciativy místní pobočky Českého svazu včelařů a organizace zabývající se dobrovolnictvím INEX-SDA.

Včelařský naučný areál v Chlebovicích opět ožije skupinou dobrovolníků z celého světa, kteří zde zůstanou od 19. 8. do 2. 9. Budou zde nejenom pomáhat s údržbou muzejních exponátů a celého areálu, ale současně se budou i vzdělávat o významu a kráse včel a poznávat místní kulturu. V pořadí již čtvrtý ročník tohoto mezinárodního projektu vznikl z iniciativy místní pobočky Českého svazu včelařů a organizace zabývající se dobrovolnictvím INEX-SDA.

V polovině srpna dorazí do Chlebovic skupina mladých dobrovolníků, aby zde strávila dva týdny svých prázdnin. Nebude to pro ně ale jen tak obyčejná dovolená. Ve zdejším Včelařském naučném areálu se totiž koná již čtvrtý ročník mezinárodního dobrovolnického projektu. Pestrá skupina z celého světa, ve které nebudou chybět dobrovolníci z Mexika, Turecka nebo třeba Taiwanu, bude pomáhat s údržbou muzejních exponátů, drobnými opravami areálu a udržováním zahrady.

„Tento dobrovolnický projekt pořádáme již po čtvrté a je to vždy skvělá příležitost, jak spojit mladé lidi z celého světa, poznat odlišné kultury a zároveň přispět k rozvoji našeho včelařského areálu. Zároveň usilujeme o to, aby dobrovolníci mohli objevit i kus České republiky, a tak se pro ně snažíme zajistit různé další aktivity, jako jsou výlety po okolí, návštěvy muzeí nebo třeba setkání s místní komunitou,“ říká Marie Knödlová, předsedkyně místní ZO ČSV Frýdek-Místek, která tento dobrovolnický projekt spolupořádá.

Cílem projektu je kromě jiného i vzdělávání dobrovolníků a poznávání okolí. Během dvou týdnů budou moci poznat, jak včely žijí, jakým způsobem produkují med, jak se získávají včelí produkty a k čemu slouží nebo co vše včelaření obnáší. Také se dozvědí o jejich nezastupitelné roli jak v přírodě, tak pro člověka. Vedle toho se budou moci seznámit s místní komunitou, poznat zdejší zvyky a kulturu a také lokální pamětihodnosti a přírodní zajímavosti.

Český svaz včelařů sdružuje většinu včelařů v České republice a patří k jednomu z největších spolků na našem území. Jeho cílem je vzdělávání veřejnosti ku včelaření a zvyšování odbornosti svých členů. Včelařský naučný areál v Chlebovicích pořádá různé přednášky, vzdělávací aktivity pro širokou veřejnost, letní vzdělávací pobyt pro včelařskou mládež nebo právě dobrovolnické projekty. Jeho součástí je také muzeum včelaření s jednou z nějvětších sbírek medometů v Evropě, naučná zahrada a včelařský skanzen a také včelařský obchůdek.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Šimon Pračke

Ilustrační fotografie (snímky z loňské realizace projektu, archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1vSUUUb117hkklIvVtiBSpU0UkTux8AVA?usp=sharing
Šimon Pračke, vedoucí workcampu, tel: 732 886 430 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist