David Grossmann "> Vědci v Podyjí objevili přes dva tisíce motýlích druhů. Zájemci je naleznou v nově vydané knize - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vedci-v-podyji-objevili-pres-dva-tisice-motylich-druhu-zajemci-je-naleznou-v-nove-vydane-knize
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Vědci v Podyjí objevili přes dva tisíce motýlích druhů. Zájemci je naleznou v nově vydané knize

9. ledna 2012 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann, tel: 734 759 030
S více než 2200 druhy se Podyjí zařazuje mezi nejvýznamnější motýlí lokality v Česku. Žijí zde dvě třetiny všech druhů, které entomologové v zemi nalezli. Jejich podrobný přehled nyní vydala Správa parku. V práci lze nalézt i popisy dvou zcela nových druhů pro vědu, které byly popsány i na základě jedinců pocházejících z Podyjí. Tyto unikátní nálezy jsou jedním z výsledků důkladného výzkumného projektu, na kterém odborníci pracovali v posledních letech na obou stranách státní hranice. V elektronické podobě je více než čtyř set stránková publikace k dispozici ke stažení i z internetových stránek instituce.

Louky, mokřady, lesy i prosluněné skály. Za velkou různorodostí motýlích druhů v Podyjí stojí velká pestrost prostředí, které tu mají k dispozici. „Celkem bylo na území národních parků Podyjí a Thayatal shromážděno více než 50 000 faunistických údajů. Na jejich základě lze z obou národních parků doložit výskyt 2226 druhů motýlů. Celkem 2205 druhů jsme nalezli v Národním parku Podyjí, 1007 pak v Thayatalu," řekl vedoucí výzkumu a autor knihy Jan Šumpich. Nejpestřejší motýlí stanoviště v Podyjí se nachází na Šobesu nebo v okolí Hnanic a Popic, v Rakousku pak na lokalitě Einsiedler.

Národní park Podyjí se díky výzkumu zařadil mezi nejvýznamnější motýlí lokality v Česku. „Podobně velký počet druhů odborníci nalezli už jen v Českém a Moravském krasu, kde se ovšem bádalo podstatně delší dobu," řekl entomolog ze Správy Národního parku Podyjí Robert Stejskal. Důležitým pramenem informací je kniha pro odborníky v Thayatalu. „Výzkum motýlů je zde na úplném počátku a do vydání přehledu chyběly i základní informace. Rakouští odborníci se zaměřují na pro ně atraktivnější lokality, jako jsou například Alpy," dodal Stejskal.

Odborníci v rámci výzkumu zkoumali i historická data. Odhalili tak, že 17 druhů motýlů v Podyjí po roce 1950 vymřelo, dalších 27 je sice nezvěstných, ale existuje šance na jejich znovunalezení. Vědci je zde neviděli v posledních třiceti letech. „Pravděpodobně za to může zásadní změna hospodaření v Podyjí v posledním století. Ubylo aktivně využívaných pařezinových lesů a zejména pastvin. Údolí Dyje je také více zalesněné," soudí Stejskal. Utrpěli tak především světlomilní motýli a druhy žijící na pastvinách. V Podyjí například už vědci pravděpodobně nikdy neuvidí jasoně červenookého.

Vydání knihy Motýli Národních parků Podyjí a Thayatal a výzkum bude z převážné části podpořeno Evropskou unií v rámci projektu Příroda bez hranic. Lidé si mohou celou dvojjazyčnou publikaci, která obsahuje i obsáhlou fotografickou přílohu, stáhnout na webu Správy národního parku Podyjí http://www.nppodyji.cz/knihy-a-brozury. Knihu do němčiny přeložil známý operní pěvec Martino Hammerle - BortolottiSpráva parku zároveň připravuje k vydání podobnou knihu o ptácích Podyjí.
David Grossmann, tel: 734 759 030
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist