Marek Jehlička "> Veřejnost má novou možnost, jak ovlivnit stavbu spalovny v Mydlovarech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/verejnost-ma-novou-moznost-jak-ovlivnit-stavbu-spalovny-v-mydlovarech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Veřejnost má novou možnost, jak ovlivnit stavbu spalovny v Mydlovarech

4. dubna 2003 | Arnika
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Zcela nové možnosti, jak bezprostředně ovlivnit kvalitu životního prostředí dostali občané díky zákonu o integrované prevenci znečištění. Ten umožní veřejnosti, aby se vyjádřila k podnikům, které se teprve budou stavět, ale i těch, které již fungují. Například k chystané spalovně odpadů v Mydlovarech. Sdružení Arnika připravilo na tento víkend seminář v Dobré Vodě u Českých Budějovic, jehož cílem je usnadnit obcím a veřejnosti využít tohoto zákona k ochraně životního prostředí ve svém okolí.

„Zákon o integrované prevenci znečištění dává obcím i jednotlivým občanům možnost vyjádřit se třeba ke znečišťování ovzduší či produkci odpadů podniky. To dosud nemohli. Ale zároveň klade vysoké nároky na kvalitu jejich vyjádření a poskytuje jim prostor pouhých 30 dní na jeho vypracování. Chceme jim pomoci se na tuto možnost připravit,“ shrnul nejdůležitější cíl projektu Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Arnika bude fungování zákona demonstrovat na chystané spalovně odpadů, kterou chce v Mydlovarech postavit Jihočeská energetika. Ta již musí ke stavbě získat tzv. integrované povolení. „Jde o souhrnné zhodnocení vlivu stavby na životní prostředí. Spalovna bude hodnocena z hlediska jejích emisí do ovzduší, a to včetně dioxinů a dalších toxických látek, šetrnosti nakládání s odpady či emisí škodlivin do vody. Bude hodnocena i celková úroveň použité technologie. Ke všem těmto otázkám mají možnost se během procesu vyjádřit i veřejnost a obce,“ uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, jeden z lektorů Arniky.

Arnika si spalovnu Mydlovary vybrala jako jednu z případových studií v rámci širšího projektu, který veřejnosti přibližuje nové zákony na ochranu životního prostředí přijaté v rámci slaďování české legislativy s Evropskou unií. „Přestože mydlovarská spalovna dosud o vydání integrovaného povolení nepožádala, musíme na toto řízení připravit veřejnost,“ řekla vedoucí českobudějovické pobočky Arniky MUDr. Věra Horská.

Procesem integrovaného povolení budou muset projít i stávající podniky, byť fungují třeba desítky let. V Jihočeském kraji se má jednat o zhruba stovku průmyslových podniků či podniků zemědělské velkovýroby. „Veřejnosti se tu otevírá možnost žádat a prosadit například snížení emisí škodlivých látek i u těch podniků, které nestojí před vydáním stavebního povolení. To dosud neumožňoval žádný zákon,“ řekl RNDr. Jindřich Petrlík z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Poznámky:

Projekt „Zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů o životním prostředí“ finančně podpořily program Phare - Access a Ministerstvo životního prostředí ČR a Arnika na něm spolupracuje s obecně prospěšnou společností Partnerství z Brna.

Více informací o zákonu o integrované prevenci znečištění na http://www.ippc.cz. O podnicích podléhajících vydání integrovaného povolení na http://www.ceu.cz/ippc.


Příloha:
Program semináře:
Vlastní program semináře začne v hotelu Emausy v sobotu v 10 hodin dopoledne.

Seminář je zaměřen na výklad tří nových zákonů (Hodnocení vlivů na životní prostředí - proces EIA, Integrované povolování - IPCC a Prevence závažných průmyslových havárií). Součástí semináře bude předávání praktických zkušeností (proces EIA), diskuse s odborníky a řešení modelových případů uplatnění jednotlivých zákonů.

sobota

Účast veřejnosti v řízeních o vydání integrovaného povolení
Zákon o integrované prevenci znečištění (číslo 72/2002 Sb.) umožňuje občanským sdružením účast v programu nakládání s odpady v průmyslových podnicích či v řízeních podle zákona o ovzduší. Ovládnutí nástrah procesu IPCC je předpokladem pro využití jeho možností.

lektor: Josef Marek, firma Proeko

Účast veřejnosti v tvorbě havarijních plánů
Zákon o prevenci závažných průmyslových havárií (číslo 353/2000 Sb.) je dalším z nových zákonů v oblasti životního prostředí. Umožňuje veřejnosti účastnit se projednávání bezpečnostních zpráv a přispět ke kvalitnímu zabezpečení podniků proti haváriím.

lektoři: Jindřich Petrlík, sdružení Arnika a Jiří Procházka, společnost EkoPro

neděle

Hodnocení vlivů staveb na životní prostředí podle nového zákona
Proces EIA podle zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí doznal vlivem nové právní úpravy řady změn. Seminář bude zaměřen na výklad nových paragrafů zákona, praktické zkušenosti s jejich využíváním a srovnání s původním zákonem

lektoři: Ondřej Tošner a Martin Skalský, sdružení Arnika
Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist