https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vit-rakusan-7-ponauceni-z-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Vít Rakušan: 7 ponaučení z krize

18. května 2020 | STAN
Napsal jsem si 7 malých ponaučení, které by nám mohla tahle krize přinést. Možná se vás také dotýkají.

1. Zdravotnictví nesmí dotovat neschopnost vlády
Dodržování pracovních standardů bylo ve zdravotnictví roky přehlíženo. Doktoři i sestřičky pracují déle, než by měli, bez kvalitních a moderních pomůcek, které potřebují. Vrátilo se nám to jako bumerang. Hrozí nám, že po koronakrizi zase odejdou stovky lekářů za lepším do Německa či Rakouska. Už teď je v některých krajích stav kritický. Už teď máme na mapě České republiky místa, ve kterých je kvalitní péče nedostupná. Stát se o tyto lidi musí starat, pečovat o ně. Tak, jako to umí někteří naši starostové, kteří je motivují zůstat v jejich městech.

2. Nikdo nesmí zůstat opuštěn
Můj kolega Jan Farský řeší pomoc lidem v exekucích dlouhodobě. Teď během krize se podařilo prosadit několik úlev. Pojďme jim pomoci systémověji, konečně se zbavit nezákonných exekucí a dát lidem příležitost a šanci začít znova. Nesmíme zapomenout ani na znevýhodněné regiony. Proto představíme náš Marshallův plán - my jsme ho museli odložit, ale problémy těchto částí země nepočkají. Lidé nemají dostupné nejen kvalitní zdravotnictví, ale hlavně kvalitní školy. Právě teď je příležitost být tady pro všechny tyto lidi a efektivně jim pomoci. Řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek. Proto musíme své nejslabší články posílit.

3. Chtějme od státu víc: servis 21. století
Stát má sloužit, ne překážet. Jestli nás něco krize naučila, je to vyřizování online. I starší lidé se museli naučit přes internet nakupovat jídlo, věci z lékárny. Tomu musí jít naproti i náš stát se svými úřady. Je čas vyrazit do 21. století.
Jak by to mohlo fungovat jsme už představili na www.jednoduchystat.cz a budeme v tom pokračovat. Už teď vidíme, že stát neví komu v případě zavřených škol posílat ošetřovné, a i takovou absurditu budeme zpětně napravovat. Abychom byli příště lépe připraveni. Stejně tak je nutné tlačit na podporu kvalitních škol. Podporovat učitele, práci s digitálními technologiemi, naučit děti spolupracovat, nesoutěžit o známky, ale získávat znalosti a dovednosti potřebné pro 21. století. Nemít strach ze změn. V budoucnosti nás ještě čekají.

4. Pracujme chytřeji, ne tvrději
Už teď spousta firem plánuje víc využívat home office, zkrácené úvazky nebo zaměstnávat matky samoživitelky, které pár hodin denně pracovat můžou a chtějí. Poteřbujeme k tomu větší podporu od státu, rychlejší internet v obcích, neházet klacky pod nohy zbytečnými regulacemi nebo školeními o bezpečnosti při práci z domova nebo hádkami o to, zda by měl internet platit zaměstnavatel nebo pracovník. Nedusme lidi, podporujme v jejich práci a kreativitě.

5. Neházejme malým podnikatelům a OSVČ klacky pod nohy
Pozastavení EET i zrušení Účtenkovky ukázalo, že nemusíme podnikatele šikanovat. Že všechny tyto projekty, které měly kontrolovat, ale v konečném důsledku jen ztěžovaly život, jsou vlastně zbytné, ba co víc - oni skutečně zatěžují. Podnikatele i státní rozpočet. Nevracejme se k nim. Nechme lidi, kteří tu chtějí něco vytvářet dýchat. Zjednodušme daňový systém, aby bylo jednodušší daně platit než neplatit. Bojovat se má proti viru a v krizi, nikoliv v běžném životě a v chodu.

6. Kraje mohou pomoci. Dejme jim více peněz a samostatnosti
Krizi nejlépe zvládli starostové a někteří hejtmani. Tak to je. Zatímco vláda tvrdila, že roušky nejsou potřeba, naši starostové už zařizovali jejich roznos na místa, kde to bylo třeba. Zatímco vláda nakupovala předražené respirátory z Číny, Martin Půta se spojil s českými vědci a firmami… Nechme víc peněz ze státního rozpočtu obcím a městům, starostové jsou vám blízko. Nechme víc krajům, vědí jak se postarat.

7. Předcházejme krizi dřív, než přijde
A nakonec, pojďme se o problémy skutečně zajímat a řešit je. Neodkládat. O tom, že naši krajinu bude i letos sužovat sucho, řada domácností bude bez vody, pole vyprahlá a lesy budou umírat čteme už několik týdnů. Pojďme takovým krizím předcházet dlouhodobě a koncepčně. Už loni jsme představili www.stanprotisuchu.cz. My budeme v našich obcích a městech pokračovat - vytvářet stromořadí, remízky, tůně. Potřebujeme ale změnu zákonů, potřebujeme jiný přístup státu, potřebujeme ochranu krajiny mít jako prioritu.

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist