Andrea Pondělíčková "> Vyjádření Lesnicko-dřevařské komory k programovému prohlášení vlády - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyjadreni-lesnicko-drevarske-komory-k-programovemu-prohlaseni-vlady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesnická a dřevařská komora: Vyjádření Lesnicko-dřevařské komory k programovému prohlášení vlády

10. ledna 2022 | Lesnická a dřevařská komora
Autor: Andrea Pondělíčková, tel: 733 755 521
Lesnicko-dřevařská komora byla oslovena a vyjádřila své názory a doporučení k textu koaliční smlouvy, který byl výchozím podkladem pro programové prohlášení vlády. Na základě jeho posouzení vyjadřujeme opakovaně doporučení odborné veřejnosti, kterou Lesnicko-dřevařská komora reprezentuje, a které nebyly v programovém prohlášení vlády zohledněny.

Vítáme snahu nastavit dlouhodobé a jasné cíle státní lesnické politiky, které by měly být formulovány s respektem k vlastníkům a tržnímu prostředí. Vzhledem k zásadním změnám podmínek v důsledku klimatické změny a následné kůrovcové kalamity nedoporučujeme návrat k Národnímu lesnickému programu II, který vznikal ve zcela odlišných podmínkách, než ve kterých se sektor nachází dnes. Doporučujeme otevření transparentní a korektní diskuse se všemi zájmovými skupinami, na jejímž základě vznikne konsenzuální a vyvážený strategický dokument, který bude mít maximální podporu odborné i širší zainteresované veřejnosti.

Upozorňujeme na skutečnost, že živelná kalamita v lesích (sucho a kůrovec) ještě není zdaleka za námi a vypořádání se s jejími důsledky bude vyžadovat koordinované úsilí všech vlastníků a správců lesů včetně adekvátní podpory ze strany státu. Bude taktéž nezbytné vytvořit podmínky legislativní a ekonomické podpory pro zajištění sběru dostatečného množství osiva lesních dřevin z uznaných zdrojů určeného k následnému pěstování sadebního materiálu pro obnovu kalamitních holin a také k vytvoření zásoby osiva pro léta neúrody.

Podporujeme návrh na ponechání budoucích zisků z hospodaření státních lesů těmto podnikům na podporu lesních ekosystémů a ochranu vody. Zásadní upřednostnění mimoprodukčních funkcí lesů ve vlastnictví státu by však mohlo významně ohrozit vyváženost základních pilířů trvale udržitelného hospodaření v lesích – ekologického, ekonomického a sociálního. Důraz pouze na environmentální pojetí hospodaření u státních lesů by měl fatální dopady do zaměstnanosti a navazující zpracovatelské vertikály včetně existujících a historicky státem podpořených investic do zhodnocování dříví jako trvale obnovitelné suroviny. Na lesním hospodářství a všech jeho hospodářských produktech v navazujících hospodářských sférách je závislá značná část venkovského obyvatelstva. Atraktivita práce v lese se rok od roku snižuje a pokud se omezí zdroj příjmů těmto lidem, odejdou z lesního hospodářství úplně, čímž dojde ke zhroucení systému péče o les s následným dopadem na další funkce lesa a krajiny. Všechny mimoprodukční funkce lesa fungují v plné intenzitě pouze v lesích, ve kterých se řádně hospodaří. Pokud chceme udělat něco pro životní prostředí, pak musíme především zlepšit kvalitu hospodaření. Pokud naopak hospodaření omezíme, dojde k celé řadě nežádoucích efektů. Sníží se schopnost lesů vázat uhlík, sníží se schopnost zachytávat vodu, prach a produkovat kyslík. Zvýší se eroze, rozpadne se lesní cestní síť a náklady na udržení ostatních funkcí lesa bude třeba platit ze státního rozpočtu.

Uvažované nastavení systémových podpor (za účelem potřebné přeměny lesů – změnu druhové skladby a struktury, přirozenou obnovu, adaptaci na klimatickou změnu a zvyšování biodiverzity atd.) by mělo být otevřeno všem vlastníkům lesů bez ohledu na formu vlastnictví.

Návrhy na další rozšiřování velkoplošných nejpřísněji chráněných území v kulturní krajině dlouhodobě odmítáme. Existující statut lesnických parků považujeme za naprosto dostačující. Navrhované změny je třeba projednat v odborné diskuzi, včetně zkušeností z jiných území, či jiných států s ohledem na kulturní krajinu a obyvatele, jež v lokalitě žijí. Upozorňujeme na vysokou míru finanční zátěže pro státní rozpočet vznikající při správě těchto území. Příklady ze zahraničí navíc ukazují, že prosazení takovéhoto kroku bez odpovídající diskuse ze zájmovými skupinami obyvatelstva vedou k radikalizaci a zásadní změně voličských nálad a preferencí u velké části venkovského obyvatelstva.

V materiálu naopak chybí větší a komplexněji popsaná podpora využití dřeva v národním hospodářství. Vítáme deklaraci podpory dřeva jako obnovitelného materiálu ve stavebnictví minimálně u veřejných zakázek. Dřevo je naše jediná obnovitelná a trvale udržitelná surovina. Nechceme dále vyvážet dřevo bez přidané hodnoty a nastavením zvýhodněných podmínek pro jeho využití v tuzemském stavebnictví půjdeme směrem, který úspěšně funguje v řadě evropských zemí (pokud se výrazně neomezí hospodaření v lese).

--------------------------------------------------------------------------

Lesnicko-dřevařská komora ČR sdružuje nejvýznamnější podnikatelské subjekty lesnicko-dřevařského sektoru, správce lesů ve vlastnictví státu, instituce z akademické i výzkumné sféry, oborového školství a společnosti, zaměřené na celoživotní odborné vzdělávání a oborovou osvětu. Komora je současně i dlouholetým členem Agrární komory ČR, kde je zapojena do poradních orgánů této organizace.

Lesnicko-dřevařská komora ČR je zájmové sdružení právnických osob z odvětví lesního hospodářství a dřevařské prvovýroby, ustavené podle § 20 písm. f) zákona č. 40/1964 Sb., Občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist