Jan Mikulička "> Výlet provedl obnovenými brownfieldy. Ukázal zachráněnou výtopnu i knihovnu z výměníku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vylet-provedl-obnovenymi-brownfieldy.ukazal-zachranenou-vytopnu-i-knihovnu-z-vymeniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Výlet provedl obnovenými brownfieldy. Ukázal zachráněnou výtopnu i knihovnu z výměníku

27. října 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Staré opuštěné zemědělské nebo průmyslové stavby, které už nemají využití. To jsou brownfieldy. Některé v kraji stále chátrají, ale jiné už se dočkaly záchrany a slouží svému původnímu nebo zcela novému účelu. Liberecký kraj připravil pro zájemce výjezd, který některá taková místa v regionu představil.

Poznávací cesty po revitalizovaných brownfieldech v Libereckém kraj se zúčastnily bezmála tři desítky zájemců. Cestou přes Josefův Důl, Kořenov, Smržovku, Železný Brod a Semily se mohli inspirovat brownfieldy, které získaly svou novou tvář. „Mám radost z toho, že řadu zanedbaných a opuštěných brownfieldů se podařilo zachránit a vdechnout jim nový život. Naši předkové nám zde zanechali jedinečné technické památky. Jsou dědictvím, o něž bychom se měli postarat s náležitou péčí. Je třeba také pochválit šetrný přístup majitelů k objektům: ačkoliv nejsou památkově chráněny, mají vlastníci sami zájem zachovat jejich historický význam," uvedl radní Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V Josefově dole byla první zastávka v objektu Huť Marie, původní sklárně, dnes multifunkčním prostorem k využití velkých společenských akcí, s kavárnou, posilovnou včetně vnitřní lezecké stěny. Ve Výtopně Kořenov jsou po celkové rekonstrukci vystavena historická železniční vozidla. Bývalá sklárna ve Smržovce poskytuje zázemí značce Løype a Knihovna v Železném Brodě vznikla v místě původního výměníku. Poslední zastávkou byla původní textilka s nově využívaným názvem Továrna 1861, kde po fázích dochází k postupné přeměně areálu a získává svoje využití. „V tomto objektu je obrovský potenciál," míní Ulvr.

Kdo by měl zájem dozvědět se více o této tematice, může navštívit web www.investujpodjestedem.cz. „Tam lze získat další informace a vyhledat i vhodné lokality pro podnikatelské záměry. Je také možné se obrátit na Agenturu regionálního rozvoje, která portál spravuje a je připravena zprostředkovat potřebné informace,“ doplnil radní Ulvr.

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách odboru regionálního rozvoje a evropských projektů krajského úřadu http://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz. Web Agentury regionálního rozvoje je na www.arr-nisa.cz.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist