https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysla-kniha-ozveny-krkonosske-minulosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nakladatelství Gentiana: Vyšla kniha „Ozvěny krkonošské minulosti“

8. prosince 2016 | Nakladatelství Gentiana
Autor: Leoš Erben, tel: 606 842 176
Jilemnické nakladatelství Gentiana vydalo počátkem prosince knihu nazvanou Ozvěny krkonošské minulosti s podtitulem ve stopách tradiční dopravy a obživy. Autorem je etnolog Mgr. Aleš Smrčka, který se přes své mládí věnuje tomuto tématu intenzivně řadu let. Podílel se na natáčení dokumentu Krkonošské rohačky v roce 2007. Způsobu obživy s důrazem na tradiční dopravu se věnoval také při studiu na Filozofické fakultě UK, během četných výzkumů v Krkonoších, při studiu literatury a pramenů a také při setkáních s řadou pamětníků. Na předvánoční trh se tak dostává publikace, která je výsledkem dlouhodobého studia života horalů v Krkonoších. V knize se autor věnuje osídlení hor, budnímu hospodářství, životě dřevařů a nosičů a dále jednotlivým způsobům tradiční dopravy materiálu v horském hospodářství Krkonoš.

Autor tak přibližuje nosičské povolání, seznamuje s druhy krosen, způsobem transportu v plachtě, lanováním, dříve používanými smyky nebo plavením dřeva po horských řekách. Kniha přináší řadu nových informací. Autor například objasňuje, jak horalé vyráběli saně nebo kde získávali rohy pro saně rohačky, které daly název tomuto dopravnímu prostředku, symbolu života v Krkonoších. Věnuje se také tomu, co se na saních dopravovalo, k čemu sloužily. Přes svou odbornou hodnotu je kniha poutavá a lehce psaná. Kniha na 155 stranách vedle textu obsahuje bohatý obrazový materiál, řadu historických fotografií, rytin, ale i obrazovou dokumentaci ze současnosti. Dokáže čtenáře zaujmout, vtáhnout do dějů dávno minulých i blízké historie, kterou zažil on sám, případně jeho rodiče nebo prarodiče. „Každý tady na horách má nějakým způsobem k tomuto tématu vztah, ještě má třeba na půdě rohačky, podobně jako já jsem získal dům po babičce, který byl plný starodávných věcí,“ říká nakladatel a majitel Gentiany ing. Leoš Erben, proč chtěl vydáním této knihy dokumentovat mnohé z života v Krkonoších. Povědomí o tom, co obsahuje nová kniha Ozvěny krkonošské minulosti, se totiž postupem času vytrácí.
Leoš Erben, tel: 606 842 176 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jakub Kašpar

9.12.2016 12:38
K dostání třeba i na našem e-shopu :) - http://eshop.krnap.cz/eshop/product/ozveny-krkonosske-minulosti/
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist