Karolína Šůlová "> Vyšlo druhé číslo časopisu Ochrana přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyslo-druhe-cislo-casopisu-ochrana-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Vyšlo druhé číslo časopisu Ochrana přírody

26. dubna 2019 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Vyšlo druhé číslo časopisu Ochrana přírody. Tentokrát na téma fenoménu řeky Labe a labského údolí, unikátu hodného ochrany.

Úvodní článek Hadrije Härtela v rubrice Z naší přírody pojednává o fenoménu řeky Labe a labském údolí. Čtenáře nabádá nahlížet na řeku jako na jeden přírodní systém bez ohledu na státní hranice. To, že se na našem území nachází v porovnání se sousedním Německem jen menší úsek přírodě blízké řeky, nesnižuje nijak jeho hodnotu. Naopak nás zavazuje k jeho ochraně.

Rubrika Výzkum a dokumentace nabízí ve sledu tři články. První, zaměřený na bahnité náplavy v ČR a na Labi od autorů Vladimíra Bejčka a Evy Volfové. Druhý, navazující článek Jana Hradeckého a kol. o bilanci sedimentů a jejich dynamice v korytech řek. A třetí o klimatických změnách a jejich vlivu na bilanci povodí Labe po Drážďany.

Negativní dopad na teritoria bobra evropského na řece Labi v případě realizace stavby plavebního stupně Děčín shrnuje ve svém článku Jitka Uhlíková. Iris Brunar z Německa pak článkem Mýty plavebního stupně Děčín na téma navazuje a oponuje zažitá „klišé“ této stavby.

O studii proveditelnosti kanálu D-O-L v článku z rubriky Ochrana přírody polemizuje Petr Havel.

Milan Růžička popisuje vývoj návrhu na vyhlášení evropsky významné lokality Louky u Přelouče a o aktualizaci Koncepce zprůchodnění říční sítě České republiky se dozvíme z článku Zdeňka Vogla.

O tom, zda krkonošští tetřívci přežijí rok 2040, se ve svém článku zamýšlí Jiří Flousek. Za posledních 40 let se totiž počet tetřívků, který původně obýval celé území České republiky, snížil o 80 %.

Rubrika věnovaná historii ochrany přírody nás článkem Tomáše Hrdinky zavede do Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka, který byl založen přesně před 100 lety. V článku Pavla Pešouta se seznámíme s profesorem Jaromírem Klikou (1888 – 1957), vůdčí osobností poválečné ochrany přírody.

Skutečnost, že krajina labského údolí přitahovala romantické malíře již v 19. století, a že kaňon Labe byl kolébkou evropské turistiky, se dozvíme od Zdeňka Patzelta.

Rozhovor přinášíme tentokrát s náměstkem ministra životního prostředí ČR pro řízení sekce ochrany přírody Vladimírem Dolejským.

Přejeme příjemné čtení.

Toto i starší čísla najdete na http://www.casopis.ochranaprirody.cz/

Další číslo vyjde 27.6.2019 a bude věnováno 40 letům Českého svazu ochrany přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist