https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-desitek-lokalit-s-vzacnymi-fialovymi-kvitky-zbylo-jen-par.mzp-startuje-dalsi-zachranny-program-pro-dva-vzacne-horecky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Z desítek lokalit s vzácnými fialovými kvítky zbylo jen pár. MŽP startuje další záchranný program pro dva vzácné hořečky

17. prosince 2020 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
MŽP spouští záchranný program pro dvě vzácné rostliny - hořeček nahořklý a hořeček drsný Sturmův. Program by měl zajistit, aby fialové květy hořečků z naší přírody úplně nezmizely. V současnosti totiž zdobívají už jen několik desítek luk a pastvin. Opatření pro zlepšení stavu populací a k zajištění péče o poslední místa výskytu v následujících letech zajistí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s vlastníky pozemků i hospodáři.

Hořečky patří mezi ty druhy luk a pastvin, které doplatily na změny hospodaření v krajině. Zásadně se na jejich početnosti projevilo zejména přerušení pastvy ovcí a koz, zvýšený přísun živin, zarůstání a zalesňování stanovišť. Některá místa, kde hořečky dříve rostly, byla zničena nenávratně.

"Chceme především zajistit dlouhodobou vhodnou péči o místa, kde hořečky doposud rostou. Na řadě z nich totiž nyní žádná neprobíhá. V praxi to znamená především kosení luk a pastvu společně s narušování travního porostu, třeba vyhrabáváním či vláčením. Neméně důležité je vhodné načasování," vysvětluje Helena Neuwirthová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program koordinuje.

Hořeček nahořklý byl dříve lokálně považován za rozšířený druh. V současné době je evidován na 57 lokalitách, z nichž jen 23 hostí velké a středně velké populace. Hořeček drsný Sturmův byl v České republice historicky doložen na více než stovce míst. Nyní roste na pouhých devíti, na jediném z nich - národní přírodní památce Kocelovické pastviny - se hořečkům skutečně daří.

Hořeček nahořklý a hořeček drsný Sturmův jsou dvouleté byliny. Kvetou na podzim menšími fialovými květy. Rekordmanem byl hořeček drsný Sturmův nalezený v roce 2014 v přírodní památce Pod Volfštejnem s celkovým počtem 305 květů. Semena nejlépe klíčí v mezerách travního porostu, kde nejsou vystavena tlaku okolní vegetace.

"Ochrana hořečků bude komplexní. Záchranný program kombinuje péči o lokality výskytu i o samotný druh, zahrnuje výzkum, vyhodnocování toho, zda je péče dostatečná, a v neposlední řadě i komunikaci s vlastníky a hospodáři," dodává Helena Neuwirthová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Nyní jich běží již dvanáct a připravují se další. Díky nim se z naší přírody nevytratil hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. Věřím, že nový záchranný program přispěje k tomu, aby hořeček nahořklý a hořeček drsný Strumův z naší krajiny nevymizely a byly její trvalou součástí," konstatuje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

"Podporou šetrného hospodaření dávají záchranné programy ohroženým druhům alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují, například pastva prospěje kromě rostlin také řadě druhů hmyzu," dodává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


Odkazy:

Záchranný program pro hořeček nahořklý a hořeček drsný Sturmův https://www.zachranneprogramy.cz/horecek-nahorkly-a-horecek-drsny-sturmuv/

Záchranné programy jsou připravené a v běhu pro 7 druhů rostlin: hořeček mnohotvarý český, hořeček nahořklý a hořeček drsný Sturmův, hvozdík písečný český, koniklec otevřený, matizna bahenní, rdest dlouholistý, zvonovec liliolistý a 5 druhů živočichů: hnědásek osikový, perlorodka říční, sýček obecný, sysel obecný, užovka stromová. Více na http://www.zachranneprogramy.cz/
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist