https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-krajiny-mizi-voda-pomuzete-mokradnim-ptakum-najit-novy-domov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Z krajiny mizí voda. Pomůžete mokřadním ptákům najít nový domov?

8. prosince 2017 | Česká společnost ornitologická
Autor: Lucie Hošková, tel: 602 972 368
Milí přátelé ptáků, bahňáci, chřástali a další luční a mokřadní ptáci patří mezi naše nejohroženější druhy. Třeba čejka – to býval úplně běžný pták, ale potkat takovéto čejčí kuře se dnes málokomu podaří.

Proč? V naší krajině ubývá voda, dříve typické jarní louže v polích, podmáčené louky, drobné tůňky a s nimi i mnoho živočichů a rostlin. Sucho a vyprahlá krajina se stávají stále běžnější součástí našich životů…čejčí mláďata naopak z našich životů mizí. Nemluvě o ještě vzácnějších vodouších, bekasinách nebo břehouších.

Právě proto se na vás obracíme s prosbou o pomoc mokřadním ptákům! Nedaleko Jaroměře, v nivě řeky Metuje už více než deset let s pomocí dárců a příznivců vykupujeme pozemky pro Ptačí park JOSEFOVSKÉ LOUKY. To samo by k vybudování mokřadního ráje nestačilo, ale opravili jsme také unikátní, sto let starý závlahový systém a získali povolení k nakládání s vodami. Můžeme tedy na jaře a na podzim pouštět na louky vodu z Metuje.

Vzniká tak ostrůvek života v okolní vyprahlé krajině. POMOZTE NÁM JEJ ROZŠÍŘIT!

Ono to totiž funguje! Trvalo to, ale první čejky a bekasiny už hnízdí, jeřábi a čírky se o hnízdění pokoušejí a lžičáci, jespáci nebo vodouši se zde alespoň zastavují na tahu. Objevili se kuňky, čolci, ropuchy… Počet skokanů skřehotavých se za 10 let fungování ptačího parku zvýšil 40x!

A letos dokonce na Josefovských loukách zahnízdil vzácný a plachý chřástal kropenatý! Našel zde potřebný klid k hnízdění, díky řízeným záplavám byl jeho nový domov přesně tak mokrý, jak potřeboval a jeho mláďata nebyla ohrožena noži sekaček – prostě jsme louky nechali posekat až po vyvedení mláďat.

Tuto cílenou ochranu můžeme ale zajistit pouze na vlastních pozemcích.

PROTO SE NA VÁS OBRACÍME S ŽÁDOSTÍ O PODPORU DALŠÍCH VÝKUPŮ POZEMKŮ V PTAČÍM PARKU JOSEFOVSKÉ LOUKY. Podařilo se nám totiž domluvit s mnoha vlastníky a úžasná podpora dárců nám letos umožnila vykoupit už 5,9 ha.

Stále ale chybí nejméně 350 000 Kč na další předjednané pozemky a to nejsou ještě všechna jednání u konce.

Jednat musíme rychle, dokud jsou vlastníci ochotni pozemky prodat ČSO a ne dalším zájemcům v pořadí, kteří ochranu ptáků bohužel neupřednostňují. Navíc nadcházející změny v občanském zákoníku nám zkomplikují nákup pozemků s více vlastníky. A takových je v Ptačím parku ještě hodně.

Jak se ukázalo v případě našeho chřástala, čím rozsáhlejší jsou plochy ve vlastnictví ČSO, tím větší klid tam ptáci mají. Doufáme, že se chřástal příští rok vrátí a s ním i další vzácné mokřadní druhy.

VÁŠ DAR TOMU URČITĚ POMŮŽE!

K darování (kartou i převodem), využijte prosím nový DÁRCOVSKÝ PORTÁL https://www.darujme.cz/projekt/438, kde naleznete i kompletní seznam pozorovaných ptáků a další informace, televizní reportáže, fotografie a aktuality z Josefovských luk.

Děkujeme za pomoc s rozšířením mokřadního ráje!

PS: Rádi vás uvítáme na některé z mnoha mokřadních vycházek, které v sezóně na Josefovkách pořádáme! Na jaře včas zašlu pozvánku.
Lucie Hošková, tel: 602 972 368 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist