https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-pozaru-v-chemicce-uhynuly-desitky-ryb-vodohospodari-redili-vodu-v-biline
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po požáru v chemičce uhynuly v řece Bílině desítky ryb. Vodohospodáři ředili vodu

25.11.2024 20:35 | LITVÍNOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V řece Bílině, kam unikla po sobotním požáru v litvínovské chemičce hasební pěna, uhynuly desítky ryb. Byli mezi nimi perlíni, plotice, cejni. Podle rybářů ale nešlo o fatální úhyn. Vodohospodáři dnes pročišťovali vodu v řece a důsledky havárie v areálu chemičky Orlen Unipetrol minimalizují zvýšeným průtokem. V celé délce toku Bíliny nezaznamenali nové úhyny ryb a známky pěny jsou vidět pouze ojediněle na jezech. Po dnešních prohlídkách není třeba provádět mimořádné zásahy, oznámilo na webu Povodí Ohře. Hasiči mají na řece stále norné stěny.
 
Požár byl na operační středisko nahlášen v sobotu před 20:00, hasiči ho zlikvidovali krátce po půlnoci. Po zásahu zaznamenali vodohospodáři v řece několik uhynulých ryb. Havarijní znečištění toku pokračuje. "Odhadujeme, že jeho čelo prošlo Ústím nad Labem v 11:00 hodin. Na řece Bílině byly dnes ráno a dopoledne provedeny prohlídky po celé délce vodního toku a nebyly zde zaznamenány nové úhyny ryb. Podle vizuálního hodnocení našich úsekových techniků jsou známky pěny vidět pouze ojediněle na jezech," uvedla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Český rybářský svaz dnes na facebooku uvedl, že úhyn ryb byl lokální. Rybáři zaznamenali desítky bílých ryb, například plotice, perlíny, cejny. Jde o menší sladkovodní druhy ryb. "Jsme v kontaktu s orgány státní správy, jsme také v kontaktu s vlastníkem závodu, ve kterém k nehodě došlo. Ze strany odborníků byly odebrány vzorky vody i uhynulých ryb. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o úhyn fatální, který by postihl větší část toku," uvedl svaz s tím, že situaci bude nadále sledovat.

Pod čistírnou odpadních vod a dále po toku je umístěno několik norných stěn, ze kterých je případná vzniklá pěna odstraňována. Hasiči postavili čtyři norné stěny, jednu za výpustí z areálu mají podnikoví hasiči, další byla v Rudolicích, Obrnicích a Bílině a hasiči je kontrolovali každé dvě hodiny. "Po dnešním dopoledním průzkumu byla zrušena norná stěna v Obrnicích a kontroly jsou každé čtyři hodiny. Další průzkum na pracovištích je naplánován na úterní ráno," uvedl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Vyšetřování příčin požáru pokračuje.

Od nedělního večera vodohospodáři zvýšili odtok z jezu Jiřetín a vodního díla Všechlapy. "Tato manipulace byla provedena pro dodatečné naředění čela znečištění v Bílině. Dnes v 09:00 hodin byl odtok z vodního díla Všechlapy snížen na minimální. V ranních a dopoledních hodinách naše vodohospodářské laboratoře zajišťovaly odběry vzorků vody od soutoku Bíliny s Labem proti proudu řeky Bíliny," uvedla Zikešová. "Situaci budeme dnes a zítra monitorovat. Vzhledem ke stavu situace na řece Bílině neočekáváme výrazné dopady této havárie na řeku Labe," dodala mluvčí.

Škoda po požáru se odhaduje na 20 milionů korun. Podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla šlo o lokální požár na etylenové jednotce, která zůstala v provozu stejně jako výroba rafinérských i petrochemických produktů.

Starostka Litvínova Kamila Bláhová ČTK řekla, že město bylo informováno o události. "Požádali jsme Orlen Unipetrol o vyslání sms do infokanálu, což se stalo, další opatření nebyla zapotřebí," uvedla. Chemička leží u silnice I/27, která spojuje Most a Litvínov. "Zkapacitnění této silnice je velmi důležité pro město a příprava neprobíhá tak, jak bychom si přáli. Bohužel teď máme informaci, že by se příprava měla zdržet i o několik let, což není pro nás dobrá zpráva," uvedla starostka. Silnice při požáru nebyla uzavřena.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

26.11.2024 10:07
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

26.11.2024 10:08
Půjde o to, co všechno ty hasební pěny obsahují. Některé mají spoustu PFASů a spol...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2024 08:54 Reaguje na Jindřich Duras
Při hašení asi ta pěna skončila v dešťové kanalizaci a ta není
v RAFINĚRII zakončena retenční nádrží na zachycení dešťových vod
znečištěných při případné havárii? Nevím, ale na mém bývalém
pracovišti u ČD byla obyčejná nádrž s naftou obezděna vysokou
zdí s kapacitou i pro hasební pěnu v případě chlazení a hašení
nádrže. Nádrže měly u nás už za socíku nahoře po obvodu trysky
automatického hašení s vyvíječem hasební pěny. Výrobní závod
to nemusí mít? Opravdu velmi podivné 35 let po revoluci!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist