Radek Drahný "> Z projektu Junior Ranger vzešel první profesionální strážce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-projektu-junior-ranger-vzesel-prvni-profesionalni-strazce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Z projektu Junior Ranger vzešel první profesionální strážce

1. února 2011 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Již řadu let realizuje Správa Krkonošského národního parku v rámci práce s mládeží projekt Junior Ranger. Úspěchem je, že se letos první absolvent tohoto projektu stal profesionálním strážcem Správy KRNAP. Je jím Jan Hanuš a jeho strážním úsekem je Jizera.

Projekt Junior Ranger začal v roce 2002 pod záštitou mezinárodní organizace Europarc Federation (EF), která sdružuje chráněná území v Evropě. Vybrané děti po dobu projektu pracují jako tzv. „stínoví strážci“. Hlavním cílem projektu je seznámit místní mladé lidi s prací profesionálních strážců a při aktivitách založených na každodenní práci strážců jim ukázat význam chráněných území. Jedním z cílů projektu je zvýšit image těchto oblastí prostřednictvím mladých lidí, kteří se díky projektu Junior Ranger stávají vyslanci chráněných území mezi veřejností. S tím koresponduje i motto mladých strážců: „Jednáme, abychom chránili evropské přírodní a kulturní dědictví.“

Projekt se v podmínkách Krkonošského národního parku osvědčil, jak je patrné i z prvního „juniora“ v řadách profesionálních strážců. V tomto školním roce jsme naše aktivity dokonce rozšířili. Původně jeden oddíl starších děti, které se účastnily letního tábora a scházely se o několika víkendech v průběhu roku, letos doplnily tři „přípravky“ pro mladší školáky. Kroužky nyní fungují na každém pracovišti terénní služby Správy KRNAP – v Harrachově, Špindlerově Mlýně i Peci pod Sněžkou – a scházejí se dvakrát měsíčně ve všední den. Jejich náplň je různorodá. Vždy se týká hor, krkonošské přírody i lidí, kteří zde žijí. Probírají se témata jako myslivost, obyvatelé Krkonoš, ptáci, květena, ale i první pomoc či práce Horské služby. Cílem je zejména seznámit děti s prací profesionálních strážců přírody a s hodnotami, které na území národního parku chrání.

Na programu jedné z posledních schůzek, která byla věnovaná nebezpečí lavin, jsme spolupracovali s kolegy z Horské služby. Děti nejprve vyslechly a zhlédly poutavou prezentaci věnovanou lavinám v Krkonoších. Po zodpovězení dotazů a vysvětlení nejasností se pak samy vrhly do terénu, kde se naučily pracovat s lavinovým vyhledávačem („pípákem“), lopatkou a sondou. Pojem „kamarádská záchrana“ už pro ně není prázdnou frází.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist