Vladimír Molek "> Zachováme cenné životní prostředí Jihočeského kraje? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachovame-cenne-zivotni-prostredi-jihoceskeho-kraje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla: Zachováme cenné životní prostředí Jihočeského kraje?

31. března 2006 | Calla
Autor: Vladimír Molek, tel: 387 311 381
Pouze do úterý 4. dubna mohou občané i nevládní organizace připomínkovat koncept územního plánu Jihočeského kraje. [1] K řadě plánovaných záměrů, jako jsou dopravní stavby, sportovně rekreační areály v chráněných územích či nové přehrady, které by mohly mít výrazně negativní vliv na životní prostředí, se nesouhlasně vyjádřuje i sdružení Calla.

Oporu v některých případech Calla nalézá v hodnocení vlivů konceptu na životní prostředí, které je rovněž předloženo k připomínkám. Například u lyžařského areálu Smrčina - Hraničník žádá zpracovatel jeho vyřazení z územního plánu, protože: „všechny uvažované varianty představují výrazně negativní vliv na přírodu a krajinu včetně lesních porostů.“ Ochranu Evropsky významných lokalit a Ptačích oblastí soustavy NATURA 2000, bude muset respektovat i Jihočeský kraj.

Calla žádá vyřadit z územního plánu i výhledové vodní nádrže, jako je Hradiště na Černé, Dívčí Kámen na Vltavě či Krejčovice na Blanici, jejichž výstavba by vážně poškodila nejen přírodu, ale znamenala by zatopení značných území, včetně některých osad.

Přesto, že nevládní ekologické organizace vyjadřují všeobecnou podporu železniční dopravě a modernizaci železnic preferují před výstavbou rychlostních komunikací, naráží na jejich nesouhlas variantní řešení IV. železničního koridoru z Českých Budějovic do Horního Dvořiště přes Český Krumlov. „Na rozdíl od tzv. kaplické trasy, kopírující stávající železnici, je krumlovská varianta nepřijatelná nejen z hlediska zásahu do přírody, ale i ekonomicky“, k tomu uvádí Vladimír Molek.

Edvard Sequens dodal: „Těší nás, že zpracovatelé tohoto nadmíru důležitého dokumentu neakceptovali plány na další jaderné reaktory nebo trvalé úložiště radioaktivních odpadů. Na druhou stranu se snaží prosadit vlastní záměry, které hodnotné životní prostředí Jihočeského kraje mohou poškodit.“

Další informace mohou sdělit:
Vladimír Molek, tel. 387 311 381, vladimir.molek@calla.cz
Edvard Sequens, tel. 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz


Poznámky:

[1] Připomínky ke konceptu a k hodnocení vlivů na životní prostředí je nutno doručit na krajský úřad. Podklady lze čerpat z internetových stránek kraje http://www.kraj-jihocesky.cz/index.php?par[id_v]=408&par[lang]=CS.

Tato aktivita je realizována v rámci projektu „Ochrana jihočeské přírody – věc občanů“, podpořená EU v rámci programu Trasition Facility prostřednictvím NROS.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist