Karolína Šůlová "> Záchrana vzácného motýla: po zimě začínají vylézat housenky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachrana-vzacneho-motyla-po-zime-zacinaji-vylezat-housenky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Záchrana vzácného motýla: po zimě začínají vylézat housenky

25. dubna 2012 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Pro záchranu kdysi běžného, dnes kriticky ohroženého druhu denního motýla, hnědáska osikového, je potřeba jediné – upravit způsob hospodaření v polabském lese. Právě na to je zaměřen záchranný program, který má zajistit, aby hnědásek osikový z naší krajiny definitivně nezmizel. Přežívá už totiž na poslední lokalitě – v Dománovickém lese na Kolínsku [1]. Díky cíleným zásahům se v průběhu posledního roku podařilo několikanásobně zvýšit počet obsazených stromů housenkami [2].

„Na území přírodní rezervace jsme domluvili úpravu hospodaření – prosvětlují se porosty, stromy se kácí výběrově a sází se jasan. Housenky hnědáska se totiž v prvé fázi vývoje živí právě listy jasanu. Potřebují navíc dostatek světla, nikoli souvislý les, ale na druhou stranu nesnáší extrémy velkých holin a pasek,“ vysvětluje Pavel Bína z Agentury ochrany přírody a krajiny, která záchranný program koordinuje [3].

„Záchranný program ale nepomůže jen hnědáskovi. Díky tomu, že se les prosvětlí, by se měly vrátit další druhy rostlin i živočichů typických pro světlé nížinné lesy,“ dodává Pavel Bína.

Hnědásek osikový v těchto lesích dříve běžně žil. S hospodařením, které je primárně zaměřeno na produkci z vysokého lesa (nikoli z lesa středního či nízkého, kde je dřevo určeno na běžné topení v domácích kamnech) ale z krajiny úplně vymizel. V rámci záchranného programu probíhá postupná úprava hospodaření tak, aby byly podmínky pro tohoto vzácného motýla co nejvhodnější.

Hnědásek osikový není jediným z kriticky ohrožených motýlů. Za posledních 60 let jich vyhynulo 19 druhů, polovina zbylých 142 druhů je ohrožená. Většina motýlů je totiž velmi úzce specializovaná, a to jak na potravu, tak na vlastnosti prostředí [4].

Agentura ochrany přírody připravila pro vzácné druhy živočichů a rostlin už celkem 10 programů či plánů péče. Více na www.zachranneprogramy.cz

Poznámky:
[1] Dománovický les je posledním místem u nás, kde se hnědásek osikový vyskytuje. Leží u obce Dománovice, severovýchodně od Kolína. Území je přírodní rezervací a evropsky významou lokalitou soustavy Natura 2000.
[2] První letošní housenky jsou k vidění na: http://www.facebook.com/zachranneprogramy 
]3] http://www.zachranneprogramy.cz/index.php?docId=2271&spec=zivocichove
[4] Příroda a krajina ČR, Zpráva o stavu 2009, vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist