https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachranene-jiricky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Zachráněné jiřičky

16. července 2013 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Benzinová stanice ve Svobodě nad Úpou prochází rekonstrukcí. Pod střechou se ale uhnízdila kolonie jiřiček obecných, jež si zde postavily dvě desítky hnízd. Stavebník práce proto přerušil až do doby, než jiřičky vyvedou mladé.

"Plánovaná rekonstrukce se nám opozdí, ale myslím, že se to vyplatí. Byla by škoda, kdyby jiřičky neměly možnost hnízdění dokončit," uvedl Jiří Balač, investiční technik společnosti Benzina. Do nově postaveného objektu čerpací stanice Benzina stihli stavaři instalovat jen vyztužení ocelové konstrukce. Na podhledy již nedošlo, protože právě jejich instalací by byla hnízda zničena. V podobných případech může stavebník po souhlasu orgánu ochrany přírody hnízda přesunout, ale po dohodě s odborníky ze Správy KRNAP se v tomto případě stavebník rozhodl do hnízdění nezasahovat, protože se jedná o skutečně velkou kolonii.

Jiřička obecná je malý pták, dorůstá přibližně 13 cm, v rozpětí křídel měří 26-29 cm a její hmotnost se pohybuje kolem 18 g. Svrchu je modrá s ocelovým nádechem, křídla a ocas jsou hnědočerná, kostřec a spodní strana těla je bílá. Hnízdí v koloniích, které obvykle čítají méně jak 10 párů, ale ve vhodných podmínkách mohou být i velmi početné. Buduje si polokulovitá hnízda, která jsou až na vletový otvor uzavřená. Staví si je většinou pod převisem střechy na vnějších stěnách budov. Hnízdo je slepeno z hlinitých hrudek a uvnitř vystláno stébly a peřím. V jednom roce může vyhnízdit i dvakrát i třikrát. Samička snáší 3 až 6 bílých, 1,9 × 1,33 cm velkých vajíček a po dobu 14-16 dnů je zahřívají střídavě oba staří ptáci, kteří se rovněž dělí o krmení mláďat. Ta hnízdo opouštějí po 22-32 dnech, ale rodiči jsou stále krmena ještě několik dnů poté. Hnízda jiřiček často lidé srážejí kvůli velkému množství trusu hromadícího se pod nimi. Tomu lze snadno zabránit uložením prkna nebo plechu pod hnízdo. Za odměnu vám jiřičky vychytají mouchy. Odstraňování hnízd je v ČR zákonem zakázáno.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
 twitter
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist