Filip Gregor "> Záhajena debata o reformě práva EU o odpovědnosti korporací - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahajena-debata-o-reforme-prava-eu-o-odpovednosti-korporaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Záhajena debata o reformě práva EU o odpovědnosti korporací

30. května 2008 | Ekologický právní servis
Autor: Filip Gregor, tel: +420 775 154 083
Včerejší konference na půdě Evropského parlamentu představila právní studii programu GARDE Ekologického právního servisu představující návrhy právní reformy na zvýšení odpovědnosti korporací. Konference pořádaná Evropskou koalicí pro odpovědnost korporací zahajuje nové kolo jednání o korporátní odpovědnosti.

Právní studie programu GARDE Ekologického právního servisu (dále jen GARDE-EPS) obsahuje tři základní návrhy možné právní reformy, které by umožnily obětem neodpovědného chování nadnárodních korporací z celého světa domáhat se spravedlnosti před Evropskými soudy. Právní struktura nadnárodních korporací totiž omezuje odpovědnost mateřských společností za své dcery. Dle zjištění Evropské koalice pro odpovědnost korporací (European Coalition for Corporate Justice - dále "Koalice") je tato skutečnost přímou příčinou, proč nadnárodní korporace profitují na porušování lidských práv a ničení životního prostředí v zemích s nízkými standardy. Příklady jako otravy dělníků rtutí v Jižní Africe nebo zneužívání dětské práce v Indii odhalují systematická selhání ve způsobu fungování Evropské korporací, což vede k nenávratným sociálním a environmentálním škodám.


"V podmínkách globalizace je současná [právní] situace zcela nedostatečná. Rozvojové země mezi sebou soutěží o přímé zahraniční investice. Přitom z různých důvodů ignorují zájmy svých vlastních občanů, včetně komunit přímo dotčených investicemi nadnárodních korporací," říká Olivier de Schutter, nově jmenovaný Zvláštní zpravodaj OSN, který bude na konferenci prezentovat jeden ze tří návrhů GARDE-EPS. "Ba co více, domovské státy těchto korporací nejsou ochotné poskytnout obětem prostředky nápravy nebo uložit mateřským společnostem povinnost dodržovat lidská práva ve svých mezinárodních operacích."

Právník GARDE-EPS Filip Gregor, jenž je autorem právní studie k tomu dodává: "Důsledky "soutěže" o zahraniční investice jsou známé i v České republice. Stát pravidelně nerespektuje a nevynucuje právo, protože jedná s investorem jako s obchodním partnerem. Příslušné úřady a jejich úředníci se dostávají do složité situace -- mají posuzovat, zda není porušováno právo, zároveň jsou pod politickým tlakem, aby investice proběhla bezproblémově. Analogické důvody stojí i za neochotou Evropských států regulovat mezinárodní operace "svých" nadnárodních korporací."
Ná vrhy právní reformy:

K řešení této situace Koalice vyzvala Evropskou unii k přijetí tří návrhů reforem popisovaných v právní studii:

1.) Rozšíření přímé odpovědnosti mateřských společností nadnárodních korporací, které operují v Evropě. Toto nařízení by zajistilo, že mateřské společnosti nebudou pouze profitovat z operací svých dceřinných společností, ale budou nést i přímou odpovědnost za škody, které tato činnost způsobuje obyvatelům a životnímu prostředí.

2.) Ustanovení povinnosti pro mateřské společnosti předcházet a zabraňovat porušováním lidských práv osobami, kteří jsou pod jejich ekonomickým vlivem. To by znamenalo, že korporace budou povinny učinit všechny rozumné kroky, aby zajistily, že v rámci jejich dodavatelských řetězců a dalších subjektů náležejících do jejich "sféry odpovědnosti" nedochází k porušování lidských práv nebo devastaci životního prostředí.

3.) Zavedení povinnosti pro velké společnosti podávat zprávy o sociálních a environmentálních dopadech své činnosti a o rizicích porušování lidských práv a poškozování životního prostředí, jež souvisí s jejich aktivitami. Model vyvinutý Koalicí by umožnil Evropské unii zvýšit transparentnost obchodních aktivit, produktů a služeb, tak aby investoři, spotřebitelé a místní komunity mohly činit ve vztahu k daným korporacím informovaná rozhodnutí. Zároveň by přijetí tohoto návrhu vedlo k nastavení "rovného hracího pole" pro všechny společnosti fungující v Evropské unii.

(text právní studie je dostupný na www.responsibility.cz)

Tyto tři návrhy by vedly k tomu, že podniky operující v Evropské unii a ty nadnárodní korporace, které se snaží ve svých mezinárodních operacích dodržovat vysoké standardy nebyly nadále znevýhodňovány v hospodářské soutěži. Za stávající situace je pro ně stále více složitější konkurovat výrobkům, jejichž nízká cena je vykoupena např. zneužíváním dětské práce nebo absolutním nerespektováním životního prostředí a práv původního obyvatelstva.

"Koalice věří, že tyto návrhy povedou ke koherentnímu a harmon! izovaném u přístupu k regulaci obchodních aktivit a ukončí pokřivenost hospodářské soutěže, kterou způsobují společnosti, které profitují na zneužívání lidských práv a poškozování životního prostředí," říká Ruth Casals, koordinátorka Evropské koalice pro korporátní odpovědnost, sítě organizací, do které patří mimo GARDE-EPS mezinárodní organizace Friends of the Earth Europe, Fédération Internationales des ligues des droits de l'Homme a Corporate Europe Observatory a plaformy sdružující organizace prosazující odpovědnost korporací v jednotlivých evropských zemích jako např. Corporate Responsibility Coalition (Velká Británie), Mani Tese (Itálie), Forum Citoyen pour la Responsabilité Sociale (Francie), Irish Congress of Trade Unions (Irsko), Forum for Environment and Development (Norsko), CorA -- Netzwerk für Unternehmensverantwortung (Německo), Observatorio de RSC (Španělsko), 92 Group Forum for Sustainable Development (Dánsko), MVO Platform (Nizozemsko), Finnwatch (Finsko) a další.

Návrhy reforem, které byly dnes odhaleny konzistetně navazují na nedávnou zprávu Speciálního zpravodaje OSN pro obchod a lidská práva, Johna Ruggieho. Ruggie vyzval národní státy, aby zvýšily své úsilí chránit občany před zneužíváním ze strany korporací, a korporace k dodržování lidských práv.

O Evropské koalici pro odpovědnost korporací:

Evropská koalice pro odpovědnost korporací (European Coalition for Corporate Justice - dále "Koalice"). je celoevropskou iniciativou, která zastupuje více než 250 občanských organizací, odborů a akademických institucí. Cílem Koalice je vyvinout a prosadit kvalitní právní regulaci nadnárodních korporací, která by zaručovala jejich odpovědnost za porušování lidských práv a poškozování životního prostředí. GARDE-EPS zastupuje Českou republiku v Koalici a je členem jejího výkonného výboru -- sedmičlenného orgánu řídícího její činnost. GARDE-EPS také předsedá Právní pracovní skupině Koalice, jejímž úkolem je vytvořit návrhy nové právní regulace.

O GARDE

GARDE (Global Alliance for Responsi! bility, Democracy and Equity) je jedním z programů občanského sdružení Ekologický právní servis (EPS - www.eps.cz), neziskového "public interest law" sdružení zabývajícího se ochranou životního prostředí a lidských práv.

GARDE reflektuje rychlé společenské změny související s globalizačními procesy. Proto se zaměřil na identifikaci klíčových problémů tohoto fenoménu s cílem pomáhat lidem, kteří jsou negativními dopady globalizace postiženi.

V současnosti hlavním tématem GARDE je odpovědnost korporací

Našimi aktivitami proto jsou:

* právní pomoc místním komunitám negativně ovlivňovaným přímými zahraničními investicemi nadnárodních korporací v ČR

* poskytování právní pomoci zaměstnancům diskriminovaným ze strany nadnárodních korporací

* apelování na odpovědnost korporací prostřednictvím ochrany práv spotřebitelů

* prosazování transparentnosti vztahů mezi soukromým a veřejným sektorem v ČR

* zvyšování povědomí veřejnosti a právní práce v oblasti korporátní odpovědnosti a společenské odpovědnosti korporací v ČR i na úrovni EU

Pro více informací o Evropské koalici pro odpovědnost korporací viz : www.corporatejustice.org

Pro více informací o GARDE-EPS viz : www.responsibility.cz

Kontakt:

Filip Gregor, mobil: +420 775 154 083
program GARDE Ekologického právního servisu
Dvořákova 13, 602 00 Brno
filip.gregor@eps.cz

Ruth Casals,
ECCJ Coordinator,
Mobile: +32-(0)495-102818
info@corporatejustice.org

Kontaktní osoba: Filip Gregor
Telefon: +420 775 154 083
E-mail: filip.gregor@eps.cz
Filip Gregor, tel: 420 775 154 083
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist