https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zaprednice-jedovata-nalezena-na-radouci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Klenice: Zápřednice jedovatá nalezena na Radouči

29. září 2020 | ČSOP Klenice
Autor: Antonín Kůrka, tel: 725732474
Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) je u nás jediný pavouk, který svým kousnutím může člověku způsobit vážnější zdravotní potíže. Velkými klepítky snadno prokousne kůži a vstřikne do rány jed, který způsobuje palčivou bolest, lokální opuchnutí, někdy dočasné ochrnutí končetiny.

Pavouci žijí v hnízdech, která si spřádají na vysokých bylinách. Nejsou útoční, ke vzácným případům kousnutí a následným příznakům otravy dohází při přímém silném kontaktu s pavoukem, který náhodně vylezl z hnízda. Zvědavcům nedoporučuji roztrhávat hnízda pavouků, to jejich obyvatelé nemají vůbec rádi.

Obecně platí, že není třeba se zápřednic děsit, ale opatrnost je na místě. Asi tak, jako v případě vos, včel nebo sršňů, jejichž bodnutí má za následek mnohem více vážných poranění, než je kousnutí zápřednice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist