https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-prestanme-si-hrat-na-slepou-babu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení: Přestaňme si hrát na slepou bábu

15. února 2005 | Strana zelených, tel: 604 207 305
Strana zelených prosazuje, aby Česká republika okamžitě začala řešit jeden z hlavních problémů lidstva, kterým jsou klimatické změny.

Po třinácti letech mezinárodních vyjednávání a osm let po schválení Kjótského protokolu vstoupí tato mezinárodní dohoda konečně ve středu 16. února 2005 v platnost jako závazná. Vloni v říjnu ji totiž ratifikovala dostatečná většina průmyslových států, které se v ní zavazují snížit emise skleníkových plynů způsobujících klimatické změny. Podle původních předpokladů mělo naplnění Kjótského protokolu vést k celosvětovému snížení exhalací ve srovnání s rokem 1990 o 5,2 %, avšak vinou bojkotu dvou důležitých zemí (USA a Austrálie) a děr v prováděcích předpisech se při jeho splnění sníží emise pouze o 1 až 2 %.

Protože informace a analýzy posledních let jednoznačně potvrzují potřebu snížit v příštích desetiletích emise skleníkových plynů o 60 až 80 %, je splnění Kjótského protokolu prvním nepatrným krůčkem. Lhůta pro splnění závazků Kjótského protokolu, kterou je rok 2012, je za dveřmi - proto je třeba již dnes začít chystat další razantní opatření, která povedou k potřebnému celosvětovému snížení emisí.

Týká se to zejména České republiky, která patří mezi deset nejhorších znečišťovatelů na světě: na každého obyvatele připadají emise ve výši přes 11 tun oxidu uhličitého ročně. Toto znečištění pocházející ze spalování fosilních paliv připadá na vrub zejména energetice a v menší míře i dopravě. Přitom vloni schválená česká státní energetická politika nevěnuje klimatickým změnám prakticky žádnou pozornost a posoudila je jako sedmou prioritu třetí kategorie.

Strana zelených prosazuje, aby si Česká republika stanovila jako další krok snížení emisí do roku 2020 na 7,5 tuny ročně, tedy o třetinu, a abychom ve snižování dále pokračovali i ve výhledu let 2030 až 2050. K tomu lze dospět kombinací různých opatření, jako jsou vytvoření podmínek pro razantní rozvoj obnovitelných zdrojů energie, omezení vývozů elektřiny, zavedení ekologické daňové reformy vedoucí k úsporám energie a neobnovitelných surovin, či tlak na největší znečišťovatele v podobě nižšího objemu vydávaných povolenek.
Předseda Strany zelených Jan Beránek k tomu prohlásil: „Abychom zvrátili fatální důsledky klimatických změn, musíme v nejbližších letech začít obracet trendy – ale v České republice si stále hrajeme na slepou bábu. Žádná parlamentní politická strana se k problému, uznávanému dnes světovým společenstvím jako zásadnímu, není schopná postavit čelem. Nejen že nikdo nepřichází s plánem, jak snížit české exhalace v příštích desetiletích o polovinu, ale naši poslanci více či méně hájí současnou podobu energetiky, která ignoruje ducha Kjótského protokolu a je doslova smrtonosná. Zelení proto přicházejí s jasnými a reálnými kroky, jak problém řešit: od úspor energie, přes zavedení podmínek pro rozvoj šetrných zdrojů po omezování znečištění nižším objemem vydaných povolenek.“

Klimatické změny je však třeba zároveň řešit i na mezinárodní úrovni. Jan Beránek k tomu dodává: „Klimatické změny jsou problémem, který nedokáže vyřešit žádný stát samostatně. Kjótský protokol vznikl zejména díky výraznému tlaku evropské diplomacie v 90. letech a je jasné, že aktivní přístup Evropské unie je podmínkou k prosazení dalších návazných kroků. Zelení na celoevropské úrovni vyvíjejí tlak na to, aby EU již dnes začala pracovat na dalším snižování emisí po roce 2012 a aby sama šla příkladem tím, že sníží svoje emise o 30 % do roku 2020 a o 80 % do roku 2050.“

Kontakt:
Jan Beránek, předseda Strany zelených, tel. 604 207 305
, tel: 604 207 305
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist