https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zemni-plyn-v-roce-2030-by-mel-byt-levnejsi-nez-v-roce-2006
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie: Zemní plyn v roce 2030 by měl být levnější než v roce 2006

Dlouhodobé odhady energetických agentur počítají s pozvolným klesajícím trendem cen ropy do roku 2014, a následně mírným růstem. V roce 2030 by se cena ropy měla pohybovat na úrovni 57 US $ za barel. Z analýzy „Ceny energií” Patria Finance z konce března 2007 vyplývá, že cena zemního plynu by v nadcházejících 20ti letech měla mírně vzrůst, avšak v roce 2030 by měla být pod úrovní průměrné ceny plynu v roce 2006.

Předpověď budoucího vývoje cen energií je komplexní záležitostí, kdy je třeba vzít v úvahu vliv hned několika faktorů, zejména odhady zásob, těžební kapacity a nabídky jednotlivých zdrojů, změny energetické náročnosti ekonomik a teritoriální rozmístění zásob. Ceny zemního plynu obvykle následují ceny ropy s fázovým posunem. Při naplnění prognóz cen ropy by neměly být ani nijak dramatické poklesy cen zemního plynu. Samozřejmě nelze postihnout geopolitická rizika, výkyvy klimatických podmínek či spekulace na finančních trzích. Jak vyplývá z analýzy společnosti Patria Finance, „Ceny energií – jak bylo a jak bude?”, z konce března 2007, vzhledem k předpokládaným prognózám cen ropy lze předpokládat, že cena zemního plynu by v nadcházejících 20ti letech měla mírně vzrůst, avšak v roce 2030 by měla být pod úrovní průměrné ceny plynu v roce 2006.

Analýza trhu „Ropa“ společnosti Colosseum z roku 2006 poukazuje i na fakt, že roli bude hrát i kurz české koruny, který by měl v příštích letech posilovat a působit tak proti růstu cen energií. Proti případnému zvyšování cen ropy může působit také větší poptávka spotřebitelů po úspornějších automobilech nebo odklon spotřebitelů k alternativním palivům – uvádí se ve studii.

Zásoby zemního plynu ve světě neustále vzrůstají a v období od roku 1965 až do roku 2005 došlo k nárůstu o 290 %, přičemž lze konstatovat, že jejich růst je geograficky rovnoměrnější. Nová naleziště (Indie, Čína, Turkmenistán), nárůst ověřených zásob (Irán, Norsko, Nigérie). Dnes známé zásoby zemního plynu dosahují 6,1 trilionů m3 a při neměnné spotřebě na úrovni roku 2006 by měly vystačit na nejméně 70 let.

V současné době činí závislost Evropy (EU-25) na dovozu zemního plynu cca 50 %, avšak vzhledem ke snižujícím se zásobám a zvyšující se spotřebě bude postupně růst v roce 2010 na 61 %, v roce 2020 na 70 % a v roce 2030 se odhaduje až na 80 %.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist