Radek Drahný "> Zítra slavíme Den stromů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zitra-slavime-den-stromu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Zítra slavíme Den stromů

19. října 2011 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Krkonošské lesy se neustále vyvíjejí a my věříme, že správným směrem. Dnes roste na území Krkonošského národního parku přes 18,5 milionu stromů silnějších než 7 cm o průměrném věku 69 let. Nejstarší stromy dosahují věku přes 300 let. V jejich podrostu vyrůstá 238 657 200 semenáčků. Mladé stromky (obnova) se vyskytují na více než 5 000 ha a přirozené zmlazení v nich dosahuje neuvěřitelných 99 %, díky čemuž bude druhová skladba zdejších lesů v budoucnu více blízká přirozenému stavu a navíc je to nejlevnější způsob obnovy lesa. Lesy na území Krkonošského národního parku nejsou lesy hospodářské, ale lesy zvláštního určení.

Krkonošské lesy bývaly hluboké, svobodné a neprostupné. Přibližně v 11. století ale do jejich života vstoupil člověk a dlouhá tisíciletí klidu vystřídala období rychlých změn. Období exploatačních těžeb vedlo až k vážnému nedostatku dřeva. Následovalo období plánovitého hospodaření, kdy základním kritériem byla stále produkce dřeva. Teprve v roce 1994 začala lesy na území Krkonošského národního parku spravovat Správa KRNAP s užitím postupů spíše ochranářských než lesnických. Konec 20. století byl ale také ve znamení imisně ekologické katastrofy, kvůli které značná část zdejších lesů zahynula. K jejich znovuzrození přispěla nizozemská nadace FACE, která financovala jejich obnovu.

Z celkové rozlohy Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma (54 969 ha) tvoří lesní pozemky 62 procent. Průměrné stáří stromů je 69 let, ale klečové porosty na hřebenech hor a zbytky původních smrkových lesů dosahují věku výrazně přesahujícího sto let. "Provozní inventarizace lesů ukazuje, že 99 % mladých stromků pochází z přirozeného zmlazení, tedy z tzv. náletu. Kromě výrazného ušetření je tato skutečnost jasným důkazem, že příroda si umí poradit sama. Naší snahou pak je do lesa podsazovat pouze dřeviny, které v daném místě nejsou a ve struktuře lesa by chyběly, jako například jedle, buky, javory či jeřáby," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Důležitým aspektem je ponechání dřeva určeného k rozkladu přímo v porostu. "Dnes je takto ponecháno 676 022 m³ ležícího dřeva, což odpovídá 19,8 m³ na hektar. Odumírající dřevo, ať stojící nebo padlé, poskytuje místo k životu, úkryt a zdroje potravy pro plazy, obojživelníky, ptáky, netopýry, drobné savce a mnoho druhů hmyzu. Je také domovem hub a lišejníků. V kráse lesa ponechaného přirozenému vývoji má mrtvé dřevo hned po plnění nezastupitelných funkcí v přírodních procesech bezesporu i význam estetický," dodal.

Část lesů, zejména v 1. nejpřísněji chráněné zóně a ve 2. zóně parku, ponecháváme v souladu s posláním národních parků a požadavky FSC bez hospodářských zásahů k ochraně nerušených přírodních procesů a jejich studiu. Ostatní lesy postupně převádíme na věkově více rozrůzněné lesy s větším podílem listnatých stromů, které budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. V lesích národního parku nepoužíváme nebezpečné chemické prostředky a při těžbě nevznikají velké holiny. Hospodaříme šetrně s ohledem na zachování přírodních stanovišť jako jsou les, potoky a mokřady. Přednostně v lese zůstávají doupné stromy jako hnízdiště ptáků.

V současnosti jsou v Krkonošských lesích zastoupeny tyto dřeviny: smrk 79 %, jedle 0,3 %, buk 5,1 %, modřín 1,9 %, javor klen 1,3 %, ostatní dřeviny 12,4 %. V horizontu 50 let by se druhová skladba měla změnit takto: smrk 56 %, jedle 2,2 %, buk 24,2 %, javor klen 2,8 %, ostatní dřeviny (bříza, javor mléč, jeřáb atd.) 14,3 %.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist