https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zivocichove-v-zime-trpi-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Rokycany: Živočichové v zimě trpí

7. února 2012 | ČSOP Rokycany
Silné mrazy, které již několik dnů zužují celou republiku, významně škodí i živočichům ve volné přírodě. Na svých pravidelných pochůzkách přírodou se o tom přesvědčují rokycanští ochránci přírody i široká veřejnost. Právě díky všímavosti lidí, kteří se v přírodě aktivně pohybují vyjíždějí ochranáři za záchranou zvířecích životů. Ne vždy však pomoc přijde včas a také se stává, že jde o planý poplach.

Zvláště v případě divokých kachen, volavek či labutí. Labutě v zimě velice často nehnutě odpočívají na ledu a zdá se, že jsou přimrzlé. Ale ve skutečnosti šetří energií, velice neradi se zvedají či se nechají vyplašit. Proto než-li se obrátíte na odbornou pomoc, přesvěčte se o tom zda jsou-li skutečně přimrzlé a výjezd je nutný. Stejně tak v případě odpočívajících kachen na zamrzlé vodní ploše. Horší je to s nálezy probuzených ježků či netopýrů. Zde je na místě odborná pomoc lidí ze záchranné stanice nebo lidí, kteří jsou na tato zvířata specializována. S ježky mají lidé přece jen více zkušeností než-li s netopýry, které i v tuhé zimě často nalezneme na nezvyklých místech. V těchto případech je nutné netopýra přemístit do místnosti s pokojovou teplotou, zahřát na teplotu lidského těla nejlépe v dlani a napojit. Poté informovat nejbližší záchrannou stanici nebo odborníky, kteří se netopýry zabývají. Kontakt na ně získáte na www.ceson.org .

Někdy záchrana přijde včas, jindy už bývá pozdě. Nicméně za každý podnět vedoucí k záchraně zvířecího života jsme nesmírně vděčni. Je sympatické, že v poslední době přibývá lidí, kteří mají zájem pomoci finančně. Přesně pro ně je určena veřejná sbírka „Zvíře v nouzi“. Zájemci tedy mohou podpořit právě péči o volně žijící živočichy. Stačí odeslat dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 /cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč/ nebo zaslat finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Možností podpory rokycanských ochránců přírody je však i účast na pořádaných akcích, jejich výčet zájemci najdou na www.csop.erc.cz . Tou nejbližší bude vycházka 11. února na řeku Berounku za zimujícími opeřenci. Zde se účastníci dozvědí i řadu informací o připravovaných akcích rokycanských ochránců přírody i o možnostech jejich podpory.

Nepříznivé klimatické podmínky jsou velkou prověrkou všech živočichů v přírodě. Proto ochránci přírody pravidelně přikrmují volně žijící živočichy. K této záslužné činnosti nabádají i nejširší veřejnost. Velkými pomocníky pro zdárné překonání tohoto nepříznivého období jsou myslivci. Ti se aktivně podílejí především na přikrmování zvěře, nicméně na své si přijde především drobné zpěvné ptactvo. Nejde však jen o přikrmování, ale i o zachování klidu v přírodě. Pokud se tedy do krásné zimní přírody vypravíte, buďte k ní ohleduplní. Nepouštějte své psí miláčky v místech, kde by se mohla zvěř vyskytovat, např. v blízkosti houštin, rákosin a jiného přirozeného krytu. Při provozování zimních sportů – především při lyžování se držte vyznačených stop a nepouštějte se zbytečně do blízkosti remízků, kde zvěř odpočívá. Živočichové v této době jen ztěží doplňují tukové zásoby získané v době hojnosti, neboť ty pohybem či stresem rychle ubývají. Proto je nutné především v této době zachovávat v přírodě co největší klid, aby živočichové neplýtvali těžce získanou energií. Také je dobré nesměřovat své vycházky do blízkosti krmelců či zásypů. V případě pomoci s přikrmováním je velice vhodné kontaktovat buď ochránce přírody nebo myslivce, kteří tento zájem jistě ocení a pomohou dobrou radou. Kromě zvěře v přírodě nejvíce v této době trpí dravci, sovy a ptáci vázaní na vodní plochy. Někteří z nich se letošního jara již bohužel nedočkají. Přirozenou potravu – hraboše chrání vrstva zmrzlé půdy či sněhu a tak je někdy vidíme bezradně sedět v blízkosti silnic, jak se snaží na obnažených zákopech ulovit hraboše. Občas jsou vidět i na sloupech vysokého napětí, které je lákají svým výhledem do okolí. Často však na nich mohou nalézt i smrt. Volavky občas pozorujeme na polích jak nehnutě číhají na kořist. Problémy s vysokými mrazy však mají i ostatní obyvatelé přírody. Srnčí zvěř velice často vidíme na polích jak hledá potravu. I ona velice těžko snáší vyrušování. Proto ji pozorujeme především na obrovských lánech, kde nalézá dostatek klidu a neplýtvá tak získanou energií. V každém případě to všichni zmiňovaní, a nejen oni, nemají v zimních měsících jednoduché. Celá řada jich zahyne z důvodu nedostatečného přísunu potravy. I to je daň, kterou každý živočich musí absolvovat, neboť v přírodě skutečně přežívají jen ti nejsilnější. I přes nepřízeň počasí, které kolem nás panuje začne v brzké době v přírodě nový život. Již v průběhu února budeme svědky námluv dravců, sov i krkavců. Začnou se párkovat koroptve a uvidíme snad i první zajíčky. Je potěšitelné, že se s nimi setkáváme v poslední době stále častěji. A ač je to možná ještě předčasné nebude snad ani dlouho trvat a začneme vítat první navrátilce z jihu, ale to až se paní zima skutečně vzdá své vlády.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist