Petr Bulena "> Znovuotevření Jeskyní Na Pomezí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/znovuotevreni-jeskyni-na-pomezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Znovuotevření Jeskyní Na Pomezí

23. června 2005 | AOPK ČR
Autor: Petr Bulena, tel: 602 205 598
Dne 1. července 2005 budou pro veřejnost znovu otevřeny Jeskyně Na Pomezí, které jsou součástí stejnojmenné národní přírodní památky nedaleko lázeňských měst Jeseník a Lipová Lázně v Olomouckém kraji.

V zimním období r. 2004-5 byla v jeskyních provedena kompletní rekonstrukce elektrické instalace spojená s úpravou návštěvnické trasy. Akci zajišťovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Ta spravuje všech 13 veřejnosti zpřístupněných jeskyní v České republice z prostředků Ministerstva životního prostředí, určených na správu a péči o nezcizitelný státní majetek ve zvláště chráněných územích.

Během prací bylo z jeskyní odstraněno celkem 350 t zakládek, 250 t starého betonu, 2 t starého elektromateriálu a 9 trafostanic, položeno bylo 6 km nových kabelů, instalováno 5 nových elektrorozvaděčů a umístěno 300 úsporných svítidel s regulovanou dobou svícení. Celkově došlo nejen k modernizaci návštěvní trasy, ale i ke zlepšení dochovaného přírodního stavu jeskyní zejména odstraněním starých ekologických zátěží.

Technický stav elektroinstalace v jeskyni odpovídal jejímu stáří, zastaralé technologii i vlivům agresivního prostředí. Rekonstrukce elektroinstalace se neobešla ani bez zásahů do stavebních částí zpřístupněné trasy. Při nové úpravě byly použity moderní technologie a materiály s cílem zvýšení bezpečnosti a úspory provozních nákladů. Prohloubením mnoha nízkých průchodů byla zvýšena bezpečnost návštěvníků.

Národní přírodní památka „Jeskyně Na Pomezí“ je významnou ukázkou klasického podhorského krasu v krystalických vápencích - mramorech devonského stáří. Jeskyně byly zčásti známy již před 2. světovou válkou, ale teprve v roce 1949 byly prozkoumány v celém rozsahu a roku 1950 poprvé zpřístupněny veřejnosti. Dnes jsou největším známým jeskynním systémem v krystalických vápencích v ČR o celkové délce 1320 m a hloubce 47 m. Dvě patra bohatě rozvětvených, převážně vysokých puklinovitých chodeb, dómů a komínů korozně-erozního vývoje, s nímž bylo spojeno i řícení vápencových bloků narušeného masívu, mají pozoruhodně členitou modelaci stěn a stropů s bohatou krápníkovou výzdobou široké škály tvarů. Jeskyně patří i k nejvýznamnějším zimovištím netopýrů a vrápenců.

Jeskyně navštíví každoročně okolo 65 tisíc turistů, kteří projdou 400 m dlouhou návštěvní trasou za 50 – 60 minut.
Petr Bulena, tel: 602 205 598

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist