https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-chrani-koralove-utesy-v-indonesii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Zoo Liberec chrání korálové útesy v Indonésii

21. listopadu 2017 | ZOO Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Liberecká zoologická zahrada iniciovala nový ochranářsko-vzdělávací projekt v oblasti jihovýchodní Asie. Projekt je zaměřen na ochranu jedinečného mořského ekosystému a vzdělávání místních komunit žijících v oblasti souostroví Banyak, které leží několik desítek kilometrů západně od indonéského ostrova Sumatra.

Souostroví Banyak se skládá z více než sedmdesáti malých ostrovů. Většina z nich nikdy nebyla obydlena a celkový počet obyvatel celé oblasti nepřesahuje pět tisíc. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy s velkým počtem ryb, které představují hlavní zdroj obživy pro místní komunity. Mořský ekosystém v této oblasti je domovem mnoha ohrožených druhů a na plážích přilehlých ostrovů kladou svá vejce čtyři z celkových sedmi druhů mořských želv.

Kvůli ničivým rybolovným praktikám však korálových útesů stále ubývá. Místní lidé v honbě za větším výdělkem používali často k lovení ryb dynamit, a to i přesto, že je v Indonésii takový způsob rybolovu již mnoho let nelegální. Tento neudržitelný systém lovu vedl k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity.

ZOO Liberec prostřednictvím získaného grantu WAZA (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií) iniciovala v oblasti nový ochranářsko-vzdělávací projekt, který si klade za cíl motivovat a zapojit do ochrany tohoto jedinečného mořského ekosystému místní komunity lidí žijící na souostroví Banyak. Ve spolupráci s profesionálními potápěči zde zakládáme takzvané korálové školky, které budou později použity jako základ pro založení nových či k obnově již zničených korálových útesů. V rámci speciálních vzdělávacích programů pracujeme s dětmi a učiteli místních škol a učíme je, jak účinně lze sázet a množit barevné korály v našich založených školkách. O každou korálovou školku se stará vybraná komunita, jejíž členové mezi sebou soutěží, komu se bude dařit svou školku lépe rozvíjet. Nově vypěstované korály zkušení potápěči a biologové následně přesadí zpět na zničené korálové útesy.

„Celý projekt je zaměřen na vytvoření vazeb mezi místními obyvateli a životním prostředím. Děti a jejich rodiny zapojené do projektu získají nové vědomosti a poznatky o mořském světě a během sledování vývoje svých korálových školek zjistí, jak složité je mizející korálové útesy obnovit,“ vysvětluje ředitel zoo David Nejedlo.

Obnova korálových útesů by tak časem také mohla vést k rozvoji ekoturistiky v oblasti, a tím by se tamním obyvatelům naskytly další alternativní zdroje obživy.
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist