Jan Kubánek "> ZOO Liberec dovezla tři cenné orly z Izraele - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-dovezla-tri-cenne-orly-z-izraele
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: ZOO Liberec dovezla tři cenné orly z Izraele

14. ledna 2016 | ZOO Liberec
Autor: Jan Kubánek, tel: 724 318 016
V závěru roku 2015 ZOO Liberec, hlavně v osobě jejího zoologa Jana Hanela, úspěšně dokončila téměř rok trvající složitou byrokratickou operaci. Jejím cílem bylo získání dvou handicapovaných, avšak geneticky cenných orlů královských (Aquila heliaca) a jednoho orla nejmenšího (Hieraatus pennatus) až z dalekého Izraele.

Po měsíčním pobytu v liberecké izolaci se všichni dravci již nacházejí v zázemí liberecké zahrady, kde se budou ošetřovatelé snažit o jejich spárování a následný odchov mláďat.

ZOO Liberec má rozsáhlou a evropsky unikátní kolekci dravců a každoročně zaznamenává v tomto oboru velmi cenné odchovy či jiné chovatelské úspěchy. S chovem orlů královských i orlů nejmenších už existují v Liberci zkušenosti, prvně jmenovaný druh se ve zdejší zoo zabydlel dokonce již v roce 1986. A proč se zoo rozhodla dovézt tyto dravce až z izraelské zoo Ramat Gan v Tel Avivu? K tomu zoolog Jan Hanel uvádí: „Orli královští jsou vedeni v Evropské plemenné knize (ESB) teprve od roku 2012 a od jejího začátku jí vede právě naše zoo. Je proto logické, že vyvíjíme právě u tohoto druhu zvýšenou aktivitu. Ptáci z Izraele byli nabídnuti několika evropským zahradám, ale žádná nechtěla absolvovat ten náročný veterinárně-legislativní proces při vyřizování importního povolení. Orel královský se ve světě velmi obtížně množí – jedinci jsou užíváni na sokolnických ukázkách, žijí ve vícedruhových voliérách či jsou umísťování do chovů po jednom kusu, což jejich reprodukci zásadně komplikuje.“

V Evropě se množení orlů královských prozatím daří jen u 2 z celkového počtu 17 sestavených párů. V Liberci se pokusí o vylepšení této zlé bilance právě prostřednictvím ptáků z Izraele. Zoolog Hanel k tomu podotýká: „Oba pocházejí z volné přírody. Samec se narodil v roce 2008 a samice o rok později. Oběma chybí kus křídla a nemohou létat. Jejich návrat do volné přírody tudíž není možný, ale pro celý chov mohou být velmi důležití. Snad budeme mít v Liberci více štěstí, v izraelské zoo se pár rozmnožit nezadařilo.“

Za stejným účelem podpory chovu a ze stejného zdroje přibyl liberecké zoo i jedinec orla nejmenšího ke dvěma již chovaným párům. Také tento orel musel projít měsíční přísnou separací, jejíž podmínky nastavila Státní veterinární správa. U všech ptáků byly během této lhůty vykonány mnohé testy na přenosné choroby. U něj zatím není známé pohlaví a bude určeno až v Liberci rozborem DNA.

Oba druhy těchto nádherných dravých ptáků mohou vidět návštěvníci ve voliérách umístěných v dolní části zoo.



Orel královský obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko. V říjnu migruje za teplem, na jaře v březnu se vrací. Jeho celková populace se odhaduje na cca 7 000 párů, z čehož naprostá většina žije ve východní části bývalého Sovětského svazu. Ve střední a východní Evropě čítá populace kolem 350 párů, z toho zhruba 70 na Slovensku a v Maďarsku. Ojedinělé hnízdění bylo zaznamenáno i v ČR.

Dospělý pták je zbarven tmavě hnědě, temeno hlavy je světle šedé a v ramenní části křídel jsou bílá pera. Rozpětí křídel je od 170 do 200 cm. Orli si staví hnízdo z větví vysoko na stromech. Je používáno mnoho let a každý rok přistavováno, za několik sezón tak může dosáhnout průměru až 1,5 m. Samice snáší 2 - 3 hnědě skvrnitá vejce, mláďata se líhnou po 43 dnech. Pohlavně dospívají v 5 - 6 letech, ale jsou známy případy, kdy úspěšně vyhnízdily i nedospělé páry. Živí se obratlovci, a to malými až středně velkými savci a ptáky, i když ti tvoří pouze malé procento jejich jídelníčku. Dříve se orli královští dělili do dvou poddruhů - Aquila adalberti, žijící ve Španělsku a Aquila heliaca, obývající Euro-asijský areál. Dnes jsou rozděleni do dvou samostatných druhů. Stupeň ohrožení dle Červeného seznamu IUCN je Vulnerable/Zranitelný (druhy čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění).

Orel nejmenší obývá otevřenou krajinu poblíž lesa do nadmořské výšky 2000 m v severozápadní Africe, na Pyrenejském poloostrově, ve Francii, jihovýchodní Evropě a přes Turecko zasahuje až do střední Asie. V zimě přelétá v Africe na jih od Sahary (evropská populace) a do Indie (asijská populace). Vzácně zalétává na východ ČR, není vyloučeno ani nepravidelné hnízdění. V celé Evropě je zaznamenáno cca 5200 párů, z toho 10 - 15 ve střední Evropě. Jak samo jméno napovídá, jde o nejmenšího evropského orla. Rozpětí křídel dosahuje 110-132 cm. Ve srovnání s káňaty je menší, má užší křídla, delší ocas a běháky opeřené až po prsty. Vytváří dvě barevné variace - v Evropě častější světlou (hnědavý vršek těla, spodek nažloutle bílý) a tmavou (hnědá). Hnízdo si staví vysoko na stromech, od května snáší 2 - 3 vejce. Na snůšce sedí především samice 36 - 40 dní. Mláďata opouštějí hnízdo ve stáří 50 - 55 dní, dva a půl měsíce po vylíhnutí se osamostatňují. Nejvyšší věk dosažený v zajetí je 12 let. Živí se převážně ptáky střední velikosti, méně pak savci, plazy a hmyzem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist