https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agrarni-organizace-zemi-v4-pozaduji-po-evropske-komisi-penize-z-krizove-rezervy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agrární organizace zemí V4 požadují po Evropské komisi peníze z krizové rezervy

18.6.2024 22:43 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělské organizace zemí Visegrádské skupiny požadují po Evropské komisi peníze z krizové rezervy. Zemědělci se podle nich potýkají s vysokými náklady, nízkými výkupními cenami a přibývajícími regulacemi. Představitelé agrárních organizací z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska na dnešním jednání v Choťovicích na Kolínsku nevyloučili pokračování zemědělských protestů na podzim.
 
Představitelé zemědělských organizací zemí V4 se podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory Pánkové shodli na tom, že nastalo mírné oživení cen zemědělských komodit. Stále se ale pohybují pod několikaletým průměrem. Evropská unie podle nich musí obnovit růst nejen v zemědělství a s ním také kupní sílu obyvatel. "Pokud se tak nestane a přijdou další regulace, nelze vyloučit další protesty zemědělců v celé Evropě, které lze očekávat možná již na podzim tohoto roku," stojí v prohlášení pro Evropskou komisi. K oživení trhu by podle zástupců organizací měly přispět peníze z krizové rezervy Společné zemědělské politiky Evropské unie.

Ve střední Evropě se podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala příroda probudila dříve a následná vlna mrazů měla negativní dopad na pěstitele. "Zejména ovocné stromy měly náskok zhruba měsíc. V dubnu se projevily jarní mrazy, přičemž byly zasaženy především Čechy. Způsobily škody na ovocných stromech a keřích za více než miliardu korun a vinařům za více než dvě miliardy korun," uvedl Doležal. Mrazy částečně zasáhly také zeleninu a lesní a okrasné školky. Agrární komora očekává, že se škody projeví také na obilninách a olejninách. "Proto jsme požádali ministerstvo zemědělství o finanční podporu pěstitelů," dodal Doležal.

Jeho slovenský protějšek Andrej Gajdoš uvedl, že mrazy zasáhly i Slovensko, ale méně intenzivně než Česko. "Postihly ovocnáře, ale nedá se říct, že by jim to zdecimovalo úrodu. Co však nezničil mráz, to nyní dokončily kroupy," uvedl Gajdoš. Zemědělci v některých slovenských regionech podle něj přišli až o 80 procent řepky. "Obilí je polehlé a v takto vlhkém prostředí hrozí plísně nebo klíčení zrn v klasech," dodal. Přesné škody bude slovenská komora hodnotit po začátku žní 24. června.

Mrazy a nedostatek vody poškodily úrodu v Maďarsku. Sklizeň se podle Szilvie Palakovicsové z oddělení zahraničních vztahů tamní agrární komory uspíší o dva až tři týdny. "Problém stále představují plné sklady obilí. Došlo sice ke zvýšení cen komodit, ale ne k oživení investic," dodala. Prezident polské agrární organizace Wiktor Szmulewicz pak ocenil pozitivní dopad polského embarga na dovoz některých zemědělských surovin z Ukrajiny.

Zemědělci podle Pánkové jednali také o nutné aktualizaci Zelené dohody pro Evropu nebo problematice ochrany názvů potravin živočišného původu. Další jednání zemědělských organizací zemí V4 se uskuteční v září v Budapešti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.6.2024 04:52
peníze nejsou žádná vše řešící mantra.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

19.6.2024 08:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jenže tyhle peníze EK už slíbila, ale zatím stále nevyplatila. Slibem nezarmoutíš, ale faktury jím nezaplatíš.
Odpovědět

Radek Čuda

21.6.2024 15:46 Reaguje na Marcela Jezberová
To je v pořádku, zemědělci nejsou nic extra, takže žádné extrabuřty.
Třeba teplárnám a potažmo jejich zákazníkům vláda v loni na jaře taky slíbila svým usnesením pro příští topnou sezónu podporu, a někdy v říjnu ji zase svým usnesením zrušila.
A abych byl fér, tak si pamatuji na nejmenovaného ministra, který v úterý slíbil, že se nic zavírat nebude aby cca 24 h na to národu oznámil, že následující den od 6 ráno se zavírá skoro všechno.

Takhle si tu zkrátka žijeme.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist