https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-navrhuji-vyjimku-z-limitu-pro-elektrarnu-chvaletice-na-dva-roky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté navrhují výjimku z limitů pro elektrárnu Chvaletice na dva roky

19.1.2023 01:09 | CHVALETICE (ČTK)
Elektrárna Chvaletice
Elektrárna Chvaletice
Ekologické organizace by souhlasily s udělením výjimky z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice na dva roky. V tiskové zprávě to uvedly Hnutí DUHA, Frank Bold, Greenpeace ČR, Zelená pro Pardubicko a Zastavme elektrárnu Chvaletice. V minulosti výjimku na šest let vydal krajský úřad v Olomouci a potvrdilo ministerstvo životního prostředí, pobočka krajského soudu v Olomouci ji však zrušila. Elektrárna dvouletou výjimku dál odmítá.
reklama

 

"Z plného znění rozsudku plyne, že je nyní ministerstvo životního prostředí povinno bez zbytečného odkladu rozhodnout v souladu se zákonem o emisní výjimce z limitů pro oxidy dusíku a rtuti pro tuto elektrárnu ze skupiny Sev.en Energy AG miliardáře Pavla Tykače. Nevládní organizace navrhují, aby vzhledem k energetické krizi původní výjimku ministerstvo nezamítlo, ale v souladu s rozsudkem soudu zkrátilo její trvání do srpna 2023," uvedly ekologické organizace. Nové emisní limity začaly platit 18. srpna 2021.

Podle aktivistů by zkrácení výjimky odstranilo současnou nejistotu ohledně legálního fungování elektrárny a navíc by provozovatel mohl nainstalovat technologie pro dosažení zákonných emisních limitů před další topnou sezonou. "Z materiálů, které provozovatel poskytl úřadům a soudům, vyplývá, že pro nainstalování potřebných filtrů by měl v takovém případě dostatek financí i času," uvedli.

Elektrárna Chvaletice s jejich návrhem nesouhlasí. "Zatímco všechny ostatní velké elektrárny a teplárny už dostaly emisní výjimku nezbytnou k dalšímu provozu, my na ni čekáme už pátým rokem. Vzhledem k tomu, že jsme ve Chvaleticích vloni vyrobili rekordní množství elektřiny, o potřebnosti tohoto zdroje v krizové době už nepochybují ani aktivisté. Jejich nově navrhovaná řešení sice vypadají líbivě, ovšem v praxi jsou zcela nerealizovatelná z důvodu technické složitosti a nepřenositelnosti technologií odjinud," uvedl ve vyjádření pro ČTK mediální zástupce elektrárny Petr Dušek. Podle něj není v současnosti odstavení elektrárny možné kvůli poptávce po elektřině v Evropě. Tvrdí také, že pokud by musela svůj provoz omezovat, mohlo by to vést k dalšímu zdražování či dokonce nedostatku elektřiny v Česku.

Elektrárna o výjimku usiluje několik let. Nejvyšší správní soud (NSS) vloni v květnu vyhověl kasačním stížnostem elektrárny a ministerstva životního prostředí a vrátil spor k novému projednání. Poté krajský soud přiznal žalobě Hnutí Duha a Frank Bold Society odkladný účinek a následovala ústavní stížnost elektrárny. Po jejím odmítnutí se krajský soud musí problematikou znovu věcně zabývat. Krajský úřad v Pardubicích mezitím připravuje aktualizované integrované povolení, které s výjimkou nepočítá. Proti rozhodnutí se elektrárna může odvolat k ministerstvu životního prostředí.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by podle svého vyjádření investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity, původní výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu o dva roky kratší. Podle ekologických organizací by vyladění současných filtračních technologií a instalace technologie dávkování aktivního uhlí stálo 95 milionů korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Vloni vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.1.2023 06:24
Takže při zastropované ceně silové elektřiny na 5000 kč za MWh to představuje vloni tržby 24,5 mld korun.
To by se snad i dala udělat ta rekonstrukce odlučovačů za 95 milionů kč.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.1.2023 09:19 Reaguje na Katka Pazderů
Tady bohužel platí speciální logika zločineckých sviní...o tom, jak přemýšlí se můžete dočíst v rozhovoru https://forbes.cz/o-energeticke-krizi-hodnotach-i-zdaneni-zisku-pavel-tykac-ve-velkem-rozhovoru-po-8-letech/
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.1.2023 21:39 Reaguje na Katka Pazderů
To nepředstavuje. Loni tržby zastropované nebyly a elektrárna loni neprodávala elektřinu za letos zastropované ceny. S největší pravděpodobností měla většinu elektřiny na loňský rok prodanou ještě za "předválečné ceny", takže ty skutečné tržby budou násobně menší než uvádíte.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.1.2023 08:06 Reaguje na Emil Novák
Ono to zastupovaní platí až od letoška. Loni byl energetický tarif, tedy jednorázová dotace na snížení ceny, která na burze vystřelili do výše a stát, který musel pujčit energetickým firmám miliardy, kvůli nedostatečné kapitalizaci, aby nás mohli nadále okrádat na energetické burze, protože rozdíl smluvní ceny předválečné neodpovídala ceně reálné podle indexu ceny a nadále říkat té zlodějně evropské řešení.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.1.2023 08:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Stát nepůjčil "energetickým firmám miliardy, kvůli nedostatečné kapitalizaci, aby nás mohli nadále okrádat na energetické burze", ale kvůli dodatečným požadavkům na zajištění již existujících "předválečných" kontraktů, aby byly tyto firmy schopné dostát svým dříve uzavřeným závazkům.
A co je podle vás "cena reálná podle indexu ceny"? Reálnou cenu určuje nabídka a poptávka.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist