https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americane-si-nepreji-tezbu-ropy-na-aljasce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Američané si nepřejí těžbu ropy na Aljašce

6.1.2005 17:05 | NEW YORK (EkoList)
Průzkum veřejného mínění provedený společností Zogby International ukázal, že většina Američanů odmítá těžbu ropy v Arktické národní rezervaci na Aljašce. Jakékoli vrty na Aljašce odmítlo 55 % dotázaných, pro povolení těžařským společnostem se vyjádřilo 39 %. Přesto Kongres zřejmě navrhne zrušit ochranu přírodní rezervace.
 

Soby v okolí vrtu v Arktické národní rezervaci na Aljašce (Arctic National Wildlife Refuge)
Foto: Artic Power /www.anwr.org

Národní park na Aljašce je považován za nejkrásnější šperk všech přírodních rezervací v celé Americe. Nejvýznamnější kongresmani se však netají s tím, že budou chtít prosadit těžbu v této oblasti a to do té doby, dokud se nenajdou jiné zdroje pro pohon motorů, které roztáčejí americkou ekonomiku. Přírodní rezervace by přišla o svůj statut po 45 letech, neboť byla ustavena již v roce 1960 prezidentem Eisenhowerem. Mohlo by se tak stát tento měsíc, jestliže by některý ze zákonodárců navrhl, aby jednání o národním parku na Aljašce bylo v Senátu zahrnuto do rozhodnutí o federálním rozpočtu."Tohle je oblíbená metoda Bushovi administrativy, jak prosadit něco, co si občané USA nepřejí. Prostě se toto téma přivaří k jednání o rozpočtu, který nemá s problém Aljašky vůbec nic společného. Je to velmi starý manévr používaný v americké politice," komentuje situaci jeden z ochránců přírody.

Ochránci přírody získali díky průzkumu veřejného mínění do ruky zbraň, kterou mohou použít proti Bushove administrativě a její politice životního prostředí a povzbudil je v boji proti povolení těžit ropu a zemní plyn na Aljašce. "Veřejné mínění potvrzuje fakt, že Američané nechtějí podporovat těžařské firmy v jejich snažení," říká Melinda Pierceová, vedoucí kampaně Sierra Clubu za ochranu přírody na Aljašce. "Občané si uvědomují, že vrty v Arktickém národní rezervaci by zdevastovaly jeden z posledních nedotčených regionů. Přitom Americký úřad geologického průzkumu (USGS) a těžařské solečnosti vědí, že zásoby na Aljašce vydají pouze na několik měsíců intenzivní těžby a bude trvat desetiletí, než bude mpožné ložiska začít skutečně využívat. "Kongres by měl tato zjištění brát v úvahu," říká Jim Waltman, ředitel Programu ochrany volné přírody a rezervací Wilderness Society. "Členové kongresu si musí položit otázku: Na čí straně stojím? Jsem na straně ropných společností nebo jsem na straně většiny amerických občanů, kteří si přejí zachovat arktickou přírodu nedotčenou?".

Ropovod na Aljašce.
Foto: Artic Power/www.anwr.org
Dalším zajímavým faktem, který vyplývá z průzkumu veřejného mínění Zogby International, je souhlas většiny Američanů s většími investicemi do výzkumu energeticky šetrných paliv a rozvoje čistých a obnovitelných zdrojů energie, namísto těžby ropy na federální půdě. Larry Schweiger, prezident National Wildlife Federation, si také klade otázku: "Jsme země, která marnotratně vyplýtvá své přírodní zdroje kvůli krátkodobému zisku? Nebo jsme národ, který se svými zdroji rozumně hospodaří, opatrně chrání vzácné přírodní a ekonomické hodnoty tak, aby je mohl předat dalším generacím?" Mnoho lidí v USA doufá, že pravdivá je spíše ta druhá věta, nicméně poslanci ve Sněmovně i v Senátu stále pokračují ve své krátkozraké politice rychlého zisku nehospodárným využíváním všech přírodních zdrojů, které jsou k dispozici.

Pobřežní pláně Arktické národní rezervace představují křehký ekosystém, který je domovem řady zvířat a rostlin. Jedná se o vzácné živočichy jako je lední medvěd, vlk nebo pižmoň severní spolu s miliony migrujících ptáků, včetně polárního soba, který na ledových pláních přivádí každé jaro na svět potomky. Sob je navíc velmi důležitým zdrojem potravy a ošacení pro původní obyvatele kmene Gwich'in. Jestliže se naruší křehká rovnováha kraje, následky budou mít devastující dopad jak na původní obyvatele, tak na miliony Američanů.


reklama

 
Russell Dickson

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist