Američané si nepřejí těžbu ropy na Aljašce
Soby v okolí vrtu v Arktické národní rezervaci na Aljašce (Arctic National Wildlife Refuge) | |
Foto: Artic Power /www.anwr.org |
Národní park na Aljašce je považován za nejkrásnější šperk všech přírodních rezervací v celé Americe. Nejvýznamnější kongresmani se však netají s tím, že budou chtít prosadit těžbu v této oblasti a to do té doby, dokud se nenajdou jiné zdroje pro pohon motorů, které roztáčejí americkou ekonomiku. Přírodní rezervace by přišla o svůj statut po 45 letech, neboť byla ustavena již v roce 1960 prezidentem Eisenhowerem. Mohlo by se tak stát tento měsíc, jestliže by některý ze zákonodárců navrhl, aby jednání o národním parku na Aljašce bylo v Senátu zahrnuto do rozhodnutí o federálním rozpočtu."Tohle je oblíbená metoda Bushovi administrativy, jak prosadit něco, co si občané USA nepřejí. Prostě se toto téma přivaří k jednání o rozpočtu, který nemá s problém Aljašky vůbec nic společného. Je to velmi starý manévr používaný v americké politice," komentuje situaci jeden z ochránců přírody.
Ochránci přírody získali díky průzkumu veřejného mínění do ruky zbraň, kterou mohou použít proti Bushove administrativě a její politice životního prostředí a povzbudil je v boji proti povolení těžit ropu a zemní plyn na Aljašce. "Veřejné mínění potvrzuje fakt, že Američané nechtějí podporovat těžařské firmy v jejich snažení," říká Melinda Pierceová, vedoucí kampaně Sierra Clubu za ochranu přírody na Aljašce. "Občané si uvědomují, že vrty v Arktickém národní rezervaci by zdevastovaly jeden z posledních nedotčených regionů. Přitom Americký úřad geologického průzkumu (USGS) a těžařské solečnosti vědí, že zásoby na Aljašce vydají pouze na několik měsíců intenzivní těžby a bude trvat desetiletí, než bude mpožné ložiska začít skutečně využívat. "Kongres by měl tato zjištění brát v úvahu," říká Jim Waltman, ředitel Programu ochrany volné přírody a rezervací Wilderness Society. "Členové kongresu si musí položit otázku: Na čí straně stojím? Jsem na straně ropných společností nebo jsem na straně většiny amerických občanů, kteří si přejí zachovat arktickou přírodu nedotčenou?".
Ropovod na Aljašce. | ||
Foto: Artic Power/www.anwr.org |
Pobřežní pláně Arktické národní rezervace představují křehký ekosystém, který je domovem řady zvířat a rostlin. Jedná se o vzácné živočichy jako je lední medvěd, vlk nebo pižmoň severní spolu s miliony migrujících ptáků, včetně polárního soba, který na ledových pláních přivádí každé jaro na svět potomky. Sob je navíc velmi důležitým zdrojem potravy a ošacení pro původní obyvatele kmene Gwich'in. Jestliže se naruší křehká rovnováha kraje, následky budou mít devastující dopad jak na původní obyvatele, tak na miliony Američanů.
reklama