https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americky-stat-maine-jako-prvni-zakazal-pouzivani-chemickych-latek-pfas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americký stát Maine jako první zakázal používání chemických látek PFAS

20.7.2021 01:15 | AUGUSTA (ČTK)
Perfluorované látky se většinou objevují v produktech, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění. Kromě obalů na jídlo se využívají při výrobě kosmetiky, kuchyňského nádobí, nepromokavých textilií, kytarových strun či pěny do hasících přístrojů.
Perfluorované látky se většinou objevují v produktech, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění. Kromě obalů na jídlo se využívají při výrobě kosmetiky, kuchyňského nádobí, nepromokavých textilií, kytarových strun či pěny do hasících přístrojů.
Vláda amerického státu Maine jako první na světě plošně zakázala používání perfluorovaných látek (PFAS) ve všech prodávaných výrobcích od roku 2030. Informoval o tom list The Guardian. PFAS jsou druhem chemikálií, které se podle expertů dostávají přes jídlo a pitnou vodu do lidského organismu a můžou způsobit například rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů.
 

Perfluorované látky se většinou objevují v produktech, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění. Kromě obalů na jídlo se využívají při výrobě kosmetiky, kuchyňského nádobí, nepromokavých textilií, kytarových strun či pěny do hasících přístrojů. V přírodě se však jen velmi těžko rozkládají a tak se jim někdy přezdívá "věčné chemikálie".

Řada států v USA i jinde po světě již proti používání PFAS zakročila, nicméně jen částečně a pouze v určité oblasti výroby. Dánsko například jako první země v EU zakázalo používání těchto látek v potravinových obalech.

Podle odhadů vědců se PFAS nachází v krvi 97 procent Američanů a v pitné vodě, kterou konzumuje 100 milionu lidí v USA. Nebezpečné hladiny těchto chemikálií však hlásí vědci z celého světa, kteří je našli i v dešťové vodě, v ledních medvědech u severního pólu, mateřském mléce mnoha žen, či v mořských živočiších. Experti na veřejné zdraví přitom tvrdí, že jediný způsob, jak zabránit další kontaminaci životního prostředí, je zcela zakázat používání těchto látek.

Nový zákon v Maine, který byl přijat po letech diskuzí, vyžaduje po výrobcích prodávajících své zboží na území tohoto státu, aby tamním úřadům do roku 2023 sdělili, jaké jejich výrobky PFAS obsahují. Pokud by úřady došly k závěru, že je využití chemikálií při výrobě zboží "v tuto chvíli nevyhnutelné", mohly by výrobci udělit výjimku. U všeho ostatního zboží bude přítomnost PFAS od roku 2030 zakázána.

"Toto opatření stanovuje silný celostátní precedent, který vysílá jasný signál průmyslu, že se musíme rychle posunout směrem k bezpečnější chemii a pryč od toxických sloučenin, jakými jsou PFAS," řekla Sarah Dollová z organizace Safer States, která se zasazuje za přísnější zdravotní regulace na úrovni jednotlivých amerických států.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.7.2021 05:06
Zakázaný bude i teflon?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.7.2021 07:04
No už aby to bylo zakázané i v EU... a nejen to... takových sra*** je mnohem víc a většina z nich navíc nemá pádný důvod proč vůbec existovat...

Lidstvo se příliš dlouho nechalo unášet na vlnách nevědomosti a bezpodmínečného a bezstarostného užívání si konzumního způsobu života a u toho si na sebe i zbytek planety upletlo tolik bičů.... nepochopitelné....

Tohoto závodu o nejhloupějšího účastníka se účastnit opravdu nechci. Škoda, že je v dnešní době takový problém se těmto nástrahám hloupého a nepromyšleného světa lidí vyhnout.... člověk si tak (ať už chce nebo nechce) musí nechat kazit život (duševní i fyzické zdraví), protože systém s tím tak prostě počítá a bez sebemrskačských loutek se neobejde...

Smutné, kam jsme to dopracovali....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist