https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ap-vedci-v-antarktide-vyvrtali-ledove-jadro-stare-zrejme-1-2-milionu-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v Antarktidě vyvrtali ledové jádro staré zřejmě 1,2 milionu let

10.1.2025 12:39 | ŘÍM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Mezinárodní tým vědců vyvrtal v Antarktidě z hloubky téměř tří kilometrů jedno z nejstarších ledových jader, které podle nich vzniklo nejméně před 1,2 milionu let. Napsala to agentura AP, podle níž by analýza starodávného ledu měla ukázat, jak se vyvíjela zemská atmosféra a klima. Výzkumníci doufají, že jim poznatky poskytnou pohled na to, jak se měnily cykly doby ledové, a že zjištění pomohou pochopit, jak oxid uhličitý měnil klima.
 
"Díky ledovému jádru pochopíme, co se změnilo pokud jde o skleníkové plyny, chemikálie a prach v atmosféře," vysvětlil Carlo Barbante, italský glaciolog a koordinátor projektu nazvaného Beyond EPICA a financovaného mimo jiné Evropskou unií.

Tým 16 vědců a pomocného personálu pracoval na vrtání vždy v létě po dobu čtyř let při průměrných teplotách kolem minus 35 stupňů Celsia, napsala AP. Dosáhl přitom hloubky 2,8 kilometrů. Na začátku ledna vrtání poblíž výzkumné stanice Concordia dokončil. "Když jsme dosáhli skalního podloží, byl to pro nás velký okamžik," uvedl vědec Federico Scoto, podle něhož izotopová analýza určila stáří ledu na nejméně 1,2 milionu let.

Tentýž výzkumný tým podle AP už dříve vyvrtal ledové jádro staré přibližně 800.000 let. Po analýze vzorků z předchozího projektu EPICA vědci usoudili, že koncentrace skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý nebo metan, ani v nejteplejších obdobích za posledních 800.000 let nikdy nepřekročily úrovně od začátku průmyslové revoluce. "Dnes vidíme úrovně oxidu uhličitého, které jsou o 50 procent vyšší než nejvyšší úrovně, jaké jsme měli za posledních 800.000 let," řekl Barbante.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

10.1.2025 13:53
Co tohle je, proboha, za "ilustracni" foto
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.1.2025 14:05
Paráda! Takže globální teplota se zvedala vysoko nad naší nynější úroveň bez ohledu na množství CO2 v ovzduší. Jasný důkaz že množství CO2 nemá vliv na globální teplotu!
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.1.2025 14:20 Reaguje na Michal Ukropec
Tvůj komentář je jasným důkazem tvého intelektu. :)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.1.2025 14:23 Reaguje na Petr Elias
Jestli to nebude tím, že je problém jinde. Navíc jste zcela zjevně ekologista, ( devastátor přírody), takže každý máme jiné cesty a cíle.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.1.2025 14:36 Reaguje na Michal Ukropec
To je tak když má někdo z ,,ekologistů,, z mozku bramboračku. :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist