Asociace: Pro malé a začínající zemědělce je stále těžší dostat se k půdě
Cena zemědělské půdy loni podle zprávy o trhu společnosti farmy.cz meziročně stoupla o 16 procent a i letos lze očekávat další růst cen. Hektar půdy minulý rok stál v průměru 294 326 korun, když v roce 2011 stál hektar v průměru 108 100 Kč. Cena orné půdy byla loni průměrně o 33 procent vyšší než trvale travnaté porosty.
Zpráva také zmiňuje, že v minulém roce se zvýšil zájem o akvizice farem a zemědělských společností a zemědělský sektor lákal investory díky stabilní ziskovosti. Uvádí, že od roku 2020 roste podíl takzvaně nezemědělských investorů, loni to bylo 48 procent kupujících.
Místopředseda ASZ Jan Staněk uvedl, že v současnosti je běžné například v případě, "kdy předseda privatizovaného družstva odchází do důchodu, že se půda prodává jako velký celek, zatímco dříve bylo běžné, že půdu koupili spíše soukromníci a část třeba okolní družstva."
To podle Staňka vede k tomu, že pro začínající zemědělce je obtížné se k půdě vůbec dostat, pokud se například nedědí v rodině. "Pokud je někde pozemek na prodej a začínající se rozhodne ho koupit, jsou tu ti velcí, kteří ho jsou schopni až několikanásobně přeplatit," doplnil.
Pozemky lze také použít jako zástavu úvěru. Například banka Moneta uvádí, že financuje asi třetinu úvěrů v zemědělském sektoru a za posledních pět let poskytla půjčky v hodnotě více než pět miliard korun. "Úvěrem lze financovat až 100 procent kupní ceny půdy se splatností až 30 let. To může pomoci hlavně mladým začínajícím farmářům," uvedla manažerka banky pro oblast zemědělství Barbora Kobiánová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Katka Pazderů
7.9.2022 05:49Nových farmářů ale moc nepřibývá, to jen Ti menší pod 150 ha by rádi více půdy, přeci jen dotace jsou štědré, do 150 ha to bude 292 Eur/ha. A tak rozdělíte farmu pro sebe a dítě, narostou papírově počty registrovaných zemědělců, uvidíte ve statistikách.
Jaroslav Řezáč
7.9.2022 09:11 Reaguje na Katka Pazderůpavel peregrin
7.9.2022 09:59 Reaguje na Jaroslav ŘezáčAnyr
7.9.2022 10:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčAť jí vlastní kdo chce a pronajímá komu chce - ale ideálně v rámci ČR.
A potravinová bezpečnost? Kup si půdu sám, pokud se cítíš ohrožený, a pěstuj si tam hrách, zelí a brambory, nikdo ti v tom nebrání a bránit nebude.
meluzína
7.9.2022 11:43 Reaguje na AnyrKdybych věděla že mě čeká 10let nervů, zamítnutí z úřadů (=pěstovat a chovat si můžete co chcete, ale nesmíte k tomu mít žádné zázemí, dokonce ani ohrady pro zvířata, neboť tím "narušíte souvislé plochy určené k pěstování plodin" to je citace z jednoho extra vypečeného zamítnutí), + kontrol od 150 různých institucí, miliardy papírů a také spousta peněz pro právníky, vykašlala bych se na to, protože rychleji, snadněji a levněji bych dnes měla benzínovou pumpu nebo atomovou elektrárnu.