Australská vláda chce vyčistit část svých území v Antarktidě
Dohodu, kterou s firmou Collex/Onyx Australia uzavřela vláda 12. října, přivítal také ministr životního prostředí Robert Hill. "Dohoda ještě zvyšuje význam Austrálie jako jednoho z největších zastánců dalšího rozvoje ochrany životního prostředí," prohlásil Hill po podpisu kontraktu. Podle zástupců firmy jde o zakázku ve výši jednoho miliónu amerických dolarů. Společnost Collex/Onyx odveze podle dohody z Antarktidy 240 kontejnerů po 10 tunách odpadu.
Antarktida je největším celosvětovým chráněným územím. Jakékoli chování v Antarktidě, od průzkumu surovinových ložisek až po turistický ruch, upravuje smlouva o vytvoření Vědeckého výboru pro antarktický výzkum (SCAR) z roku 1961 a tzv. Madridský protokol z roku 1991. Česká republika je signatářem obou dohod.
Firma Collex/Onyx Australia je součástí nadnárodní korporace Vivendi Environment, která se specializuje na technologie pro životní prostředí - od čištění veřejných prostranství, přes sběr, separaci a recyklaci odpadů až po provozování elektráren. Vivendi Environment podniká ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky. V ČR Vivendi provozuje mimo jiné severomoravskou tepelnou elektrárnu Třebechovice, která pod jejím vedením snížila své emise údajně o 98 procent a dosáhla mezinárodního certifikátu ISO 14001. EkoListu to sdělil mediální zástupce Vivendi ČR Radek Polák.
Další dceřinná firma Vivendi Environment - Connex ČR - koupila minulý týden dvě velké autobusové společnosti v ČR - ČSAD Autobusy Ostrava a ČSAD Bus Chrudim. Podle Radka Poláka je cílem firmy zabezpečit zejména pokračování provozu ztrátových linek v regionech Ostravska a Vysočiny.
Foto: Vivendi Environment
reklama