https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bansky-urad-stanovil-dobyvaci-prostor-na-tezbu-u-moravskeho-pisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Báňský úřad stanovil dobývací prostor na těžbu u Moravského Písku

9.1.2019 11:51 | PRAHA (ČTK)
Rozhodnutí, zda se bude u Moravského Písku na Hodonínsku těžit štěrkopísek, se možná o něco přiblížilo. Brněnský obvodní báňský úřad totiž vydal rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Když se proti němu nikdo neodvolá, firma České štěrkopísky může podat žádost o samotnou těžbu. ČTK to řekl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Proti úmyslu těžit v oblasti štěrkopísek bojují okolní obce - bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody, pátého největšího v republice. Slouží zhruba pro 100.000 lidí.
 

Stanovení dobývacího prostoru neznamená povolení k těžbě. Je to kladné stanovisko ke způsobu využití prostoru a rozhodnutí o vlastní těžbě ani nepředjímá. "Nyní poběží lhůta 15 dnů pro podání odvolání. Musí se poslat prvoinstančnímu orgánu, tedy obvodnímu báňskému úřadu," uvedl Machek. Případným odvoláním se bude zabývat Český báňský úřad v Praze.

Neodvolá-li se nikdo proti rozhodnutí brněnského báňského úřadu, nabyde po uplynutí lhůty rozhodnutí právní moci a společnost bude moci k báňskému úřadu podat samotnou žádost o těžbu.

Machek upozornil, že kladné stanovisko ohledně dobývacího prostoru neznamená, že báňský úřad povolí vlastní těžbu. Ministerstvo životního prostředí sice dalo kladné stanovisko pro stanovení dobývacího prostoru i pro těžbu, k věci se ale znovu bude vyjadřovat mnoho orgánů včetně hygieniků.

Hygienici ze Zlínského kraje problém s těžbou nemají, jihomoravští ale upozornili na možnost nevratného poškození zdroje pitné vody. Stejné obavy mají i okolní obce, které proti těžbě sepsaly petici. V minulosti ji podepsal i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Machka však petice nemohla mít vliv na správní řízení o stanovení dobývacího prostoru.

Kdy firma podá žádost k těžbě a jak o ní úřad rozhodne, zatím není jasné. Úřad přihlédne ke stanoviskům orgánů na ochranu vody a přírody, k zákonům a odborným posudkům a také k obdobným podmínkám v případech, kde už těžbu už dřív povolil. Zatím úřad nemá informace, že by těžba štěrkopísku blízko vodních zdrojů ovlivnila kvalitu povrchových a spodních vod.

Zdroj pitné vody zvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska a části Kroměřížska. Okolní obce se chtějí v krajní nouzi bránit i soudně. Kromě nich se proti těžbě staví Jihomoravský kraj a část senátorů.

hor sd


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist