BBC: Afghánistán na pokraji zdravotní katastrofy?
Dr. Asaf Durakovic z Uranium Medical Research Center (UMRC), bývalý plukovník americké armády, prohlásil v roce 2000, že dvě třetiny ze 17 vyšetřovaných veteránů ze Zálivu vykázaly velmi závažnou koncentraci ochuzeného uranu v těle. Od května 2002 jeho tým provádí šeření v Afghánistánu. Podle UMCR odhalilo nezávislé zkoumání typů zbraní a dopravních systémů na místech bojů radioaktivitu, jedovaté slitiny uranu a těžké bojové hlavice s uranovým jádrem.
Provincie Nangarhar se stala strategickou cílovou oblastí, ve které bylo možné vyzkoušet novou generaci hluboko pronikajících bojových hlavic na ničení bunkrů a hlavic vyvolávajících zemětřesení. UMRC říká, že jeho tým vyšetřil několik stovek obyvatel této oblasti, kteří trpí nemocemi velmi podobnými příznakům syndromu války v Zálivu. Vědci předpokládají, že se tito lidé nadýchali radioaktivního prachu s částečkami uranu.
Aby se tato teorie potvrdila, poslali vědci vzorky moči sedmnácti Afghánců na nezávislé zkoumání do Anglie. Zpráva potvrdila, že všechny vzorky jsou pozitivní na vnitřní kontaminaci uranem. Koncentrace toxických a radioaktivních izotopů však byla 100krát až 400krát vyšší než u veteránů zkoumaných v roce 1999. Jestliže by se tato čísla opakovala i v jiných provinciích, Afghánistán by se ocitl na pokraji zdravotní katastrofy, protože každá další generace by byla také ohrožena, stejně tak jako vojáci a humanitární pracovníci, kteří zemí prošli.
Doktor Durakovic zůstává přece jen opatrnější. "V Afghánistánu nehořely žádné ropné nádrže, nikdy se tu nepoužívaly pesticidy, nikdo nebyl řádně očkován, proto se všechny zdravotní obtíže vysvětlují syndromem veteránů. Jenže lidé mají skutečně stejné příznaky. Nemohu jistě tvrdit, že se Afghánistán stal místem zničujícího experimentu s novými zbraněmi, ale podle zdravého rozumu to tak vypadá."
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 22. 05. 2003.
reklama