https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-afrika-a-asie-chteji-chranit-velke-opice-nemaji-vsak-penize
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Afrika a Asie chtějí chránit velké opice, nemají však peníze

13.9.2005 10:43 | PRAHA/KINSHASA (EcoMonitor)
Ministři z třiadvaceti zemí Afriky a jihovýchodní Asie žádají o mezinárodní pomoc, aby mohli zachránit velké primáty před vyhynutím. Okamžitá pomoc lidoopům by měla doprovázet snaha o trvale udržitelný způsob života pro místní obyvatele. Shodli se na tom účastníci konference, která právě probíhá v Konžské Kinshase.
 

Gorily v Demokratické republice Kongo
Foto: Ian Redmond/UNESCO
Nezákonný lov a ničení lesních porostů, které jsou přirozeným domovem pro gorily, šimpanze a orangutany, vede k prudkému poklesu populace velkých opů. Odborníci varují, že k jejich úplnému vyhynutí by mohlo dojít již během jediné generace. Pětidenní setkání v Demokratické republice Kongo bylo první, na kterém se sešli ministři zemí, ve kterých ještě ohrožené druhy opic přežívají. Podle pořadatelů z Projektu OSN pro přežití lidoopů (GRASP) je společná dohoda mezi státy velkým krokem kupředu.

„Tato dohoda poprvé v historii ochrany těchto zvířat potvrzuje politickou vůli k jejich ochraně na nejvyšší úrovni,“ prohlásil mluvčí Projektu Matthew Woods. Úředníci z projektu OSN doufají, že díky tomuto dokumentu by mohlo dojít k potlačení nelegálního lovu lidoopů na maso a kácení lesů, které jsou přirozeným domovem velkých opic. Africké a asijské země naopak očekávají pomoc od mezinárodních humanitárních a rozvojových agentur, které by měli finančně přispět na jejich úsilí spojené s ochranou lidoopů. Tyto organizace by se měly „zaměřit na rozvojovou politiku, která by vedla k trvale udržitelnému rozvoji místních, domorodých obyvatel,“ jak se píše v přijaté dohodě.

Ministr životního prostředí Konga Henri Dojomba řekl agentuře AFP, že bude potřeba většího množství zdrojů financování, aby rozvojové země skutečně mohly ochránit populaci lidoopů. „Ať už půjde o výzkum nebo o konkrétní akce, potřebujeme peníze. Důvodem k pytláctví je především chudoba,“ řekl ministr Dojomba. Vědci na konferenci upozornili na více než sto míst, většinu z nich na Africkém kontinentu, kde by mohli být lidoopi zachráněni ve svém přirozeném prostředí, za předpokladu silných ochranářských opatření.

Podle textu BBC Online News 10. 09. 2005.


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist