BBC: Britské občany stojí větrná energie miliardu ročně
Další státní peníze směřují i do podpory jaderné energetiky a využití fosilních paliv, nicméně podle ministerstva obchodu a průmyslu je potřeba dotovat zejména rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V nejbližší budoucnosti by měly vzniknout v hrabství Devon další dva větrné parky, nedaleko Ilfracombe dvaadvacet nových turbín a dalších devatenáct v Okehamptonu. Odpůrci výstavby větrných elektráren přivítali zprávu britských poslanců s nadšením.
Mluvčí „Kampaně proti větrným turbínám“ Peter Kingdon řekl:“ Nejsme nijak překvapeni výsledky této zprávy. Podle něj se do větrných turbín v severním Devonu bude muset investovat devět miliónů liber po dobu dvaceti pěti let. “A to je podle mého názoru příliš mnoho. Kdyby se stejné peníze investovaly do jiného druhu obnovitelné energie, přineslo by to pro obyvatele daleko vyšší přínos.“
Podle společnosti Devon Wind Power je otázka výše dotací pouze záležitost vlády. Zástupci další společnosti Energy Systems Group (RES), která provozuje turbíny o celkovém výkonu 6000 MW, naopak popírají, že by dotace byly příliš vysoké. „Myslím si, že lidem nevadí platit malý poplatek za ekologicky čistou energii,“ říká tisková mluvčí RES Rachel Ruffleová. Navíc podle ní dojde k snížení dotací, čím více se bude využívat obnovitelná energie. „Lidé chtějí zelenou elektřinu, protože je zajímají problémy spojené se znečištěním a s klimatickými změnami,“ říká Ruffleová.
Podle textu BBC Online News 15. 09. 2005.
reklama
Online diskuse
Demagogie - 21. 9. 2005 - kos"Lidé chtějí zelenou elektřinu, protože je zajímají problémy spojené se znečištěním a s klimatickými změnami," říká Ruffleová.Pinda, zapoměla napsat, že do okamžiku, kdy by za ni měli zaplatit 5 až 10x víc než za nezelenou. |