BBC: Levná káva ohrožuje život v divočině
Studie newyorské Společnosti pro ochranu divoce žijících živočichů (WCS) říká, že rozlehlé oblasti Indonéské nížiny jsou káceny aby uvolnily cestu kávovým plantážím. Na Sumatře, v provincii Lampung, ustoupilo kávě 28 % země v letech 1996-2001. Okolo 70 % produkce kávy pochází ze srdce Indonésie, národního parku Bukit Barsian Selatan, který až do nedávna byl nedobytnou pevností tygrů, slonů a nosorožců. Teď jejich populace klesá, ruku v ruce s tím, jak se zmenšuje jejich lesní domov. Dr. Tim O´Brien vedoucí výzkumu říká: "Když nezasáhneme brzy, náš další šálek kávy bude mít nepříjemnou příchuť vraždy."
Současné kácení má jednoznačnou souvislost s cenami, které platí farmářům obchodníci s kávou. Ceny jsou zase ovlivněny celosvětovou poptávkou po kávě. Mezi lety 1962 až 1989 byla produkce kávy regulována Mezinárodní organizací výrobců kávy (ICO) se silnou podporou Spojených států. Počátkem devadesátých let Amerika opustila organizaci a produkce kávy výrazně akcelerovala, především ve Vietnamu a Indonésii. Cena kávy prudce poklesla a krize byla na světě. Přitom káva je po ropě nejvíce dováženým produktem z rozvojových zemí a Spojené státy nevětším dovozcem. Američané spotřebovali za rok 2001 4,2 kilogramu kávy. Ve stejném roce Velká Británe dovezla z Indonésie 10 000 tun levných bobů. Z důvodů poklesu cen plánuje Indonésie rozšířit pěstování v Lumpungu jako součást svého programu rozvoje venkova.
Kritici se obávají, že tento krok ještě více ohrozí přirozené prostředí velkých savců. Volají po návratu regulací a znovu obnovení americké účasti v ICO, která by prosazovala pěstování kvalitnější kávy, což by zastavilo nekonečné rozšiřování plantáží. Kvalitní odrůdy kávy potřebují stín a vyrostou jen mezi křovinami nebo stromy. Odolné druhy rostou na plném slunci a je jednoduší je sklízet, proto růstu farem nic nebrání.
Podle článku BBC Online News z 27. dubna 2003.
reklama