https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-nadeji-pro-koraly-predstavuji-morske-rasy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Naději pro korály představují mořské řasy

8.6.2006 09:44 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Některé korálové útesy se zřejmě mohou adaptovat na teplejší oceány, ve kterých vzrůstá teplota v důsledku změn klimatu. Korály žijí v blízké symbióze s řasami, těch však v důsledku vyšší teploty ubývá, a korály tak hynou. Australští vědci zjistili, že korály by mohli žít ve shodě i s jinými druhy mořských řas, kterým vyšší teploty nevadí, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Podle vědců uchovává toto zjištění "špetku naděje" pro některé korály ohrožené klimatickými změnami. "Přestože by to znamenalo obrovské plus pro ekologii," napsali Ray Berkelmans a Madeleine van Oppen, "není to pro korály dostatečná pomoc, aby přežili předpokládaný nárůst průměrných teplot, který se čeká v následujících sto letech." Podle dvojice australských vědců z Institutu mořské vědy (AIMS) by však adaptace korálů mohla poskytnout dostatek času, než začnou fungovat omezení emisí skleníkových plynů. Jejich studie byla publikována v magazínu Britské královské společnosti.

Většinu korálů v teplých mořích tvoří kolonie mořských živočichů korálnatců, kteří žijí v symbióze s řasami. Korálnatce vytvářejí oxid uhličitý a řasy ho při fotosyntéze zpracovávají na kyslík a uhlík. Nárůst vodní teploty může tento vztah narušit. Řasy odumírají, korály ztrácejí barvu, mohou se i zcela vybělit a nakonec odumřít. Některé korály žijí výhradně ve společnosti jednoho druhu mořských řas, jiné jsou přelétavější. Právě u nich vědci předpokládají možnost přeorientovat se na ty druhy řas, které budou lépe snášet teplejší vodu. Vědci zkusili přesadit korálnatce z Velkého korálového útesu z oblasti se studenější vodou do teplejší. Některé vzorky se skutečně uchytily a vytvořily životaschopnou kolonii s místními druhy řas, kterým teplejší podmínky nevadí.

Na přelomu let 1997-1998 vzrostla kvůli bouřím El Niňo teplota v mořích kolem Asie a Austrálie, což zapůsobilo na korálové útesy jako účinné bělidlo. Celosvětové odhady hovoří o tom, že v této sezóně bylo zničeno 16 % všech korálových útesů. Mnoho vědců je přesvědčeno, že klimatické změny ještě zvednou teploty moří, což by mohlo vést k úplnému vymizení korálů. Podle výzkumů by mohlo v některých částech Indického oceánu dojít k vyhynutí korálů do dvaceti let. Podle posledního australského výzkumu bude Velký korálový útes u pobřeží Austrálie zcela bez života do roku 2050.

Podle článku Richarda Blacka BBC Online News 07. 06. 2006.


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist