https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-norsko-letos-vylovi-jen-polovinu-zpovoleneho-mnozstvi-plejtvaku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Norsko letos vyloví jen polovinu z povoleného množství plejtváků

20.7.2006 10:23 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Norská velrybářská flotila letos vylovila jen polovinu z povolené kvóty velryb. Vláda oznámila, že z možných 1 052 plejtváků malých jich velrybáři zatím ulovili pouze 444. Mluvčí rybářů pak odhadují, že konečný účet za letošní sezónu od dubna do srpna bude asi 500 velryb. Hlavním důvodem menšího množství vylovených kytovců bylo letošní špatné počasí, píše internetový server BBC.
 

Keporkak
Ilustrační foto: Keporkak v oblasti Silver Bank, 120 km severně od Dominikánské republiky.
Foto: Tom Conlin
Organizace ochránců životního prostředí tvrdí, že velrybářské odvětví je v krizi, sklady jsou totiž plné neprodaného masa, o které nemají Norové vůbec zájem. „Zdá se, že v Norsku bude letos někoho hodně bolet hlava,“ říká Sue Fisherová ze Společnosti pro ochranu velryb a delfínů (WDCS). „Loni došlo z politického rozhodnutí k podstatnému navýšení kvóty, jenže se to teď vrací jako bumerang. Obchodníci nejsou schopni prodat dosud nalovené maso, a ve skladech tak není místo pro nové úlovky.“ Vláda loni zvedla kvótu ze 797 kusů na 1 052 plejtváků.

Komerční rybolov je celosvětově zakázán, ale Norsko před dvaceti lety úspěšně uplatnilo námitku a nadále loví kytovce na maso, zejména na severozápadě země v okolí ostrovů Lofoty. „Letos to jde skutečně pomalu,“ říká Rune Frovik, tajemník High North Alliance, která zastupuje velrybáře, rybáře a obchodníky ze severních oblastí Norska. „Jedním z důvodů je špatné počasí, bylo hodně deštivo a zima, navíc foukal silný vítr. Letošní červen byl navíc mnohem méně slunečný než v minulých letech,“ řekl BBC. Podle něj bylo letos v norských vodách také daleko méně oblíbené potravy plejtváků - rybek huňáčků severních, takže velryby odpluly jinam. Hermod Larsen, oblastní ředitel Norské rybářské organizace (NRFO) pro region Lofoty, souhlasí s tím, že klíčovým faktorem bylo špatné počasí v květnu a červnu. „Jak sezóna postupuje, kvalita velrybího masa jde dolů,“ říká Larsen. „Lidé obvykle stojí o velrybí maso v květnu, protože později je už velká nabídka dalších druhů ryb, jako jsou například sledě.“ Podle něj není velrybí maso v červenci tak prodejné, i proto jeho společnost již přestala maso plejtváků vykupovat.

Norsko je vedle Japonska a Islandu jednou ze tří zemí, které smějí velryby lovit. Druhé dvě země, však tvrdí, že kytovce loví pro vědecké účely. Na červnovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise tyto státy prosadily částečný posun k opětovnému zahájení komerčního rybolovu kytovců, což je první takové rozhodnutí za posledních dvacet letech.

Podle článku Richarda Blacka BBC Online News 13. 07. 2006.
reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist