https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vedci-varuji-pred-ubytkem-biologicke-rozmanitosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vědci varují před úbytkem biologické rozmanitosti

20.5.2003 14:17 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Britští vědci troubí na poplach a varují před neustálým úbytkem druhů živočichů, který ani nejsme schopní zaznamenat dříve než zcela vyhynou. Doporučují proto zavést celosvětovou síť měření biodiverzity, která by ukázala, jak rychle jednotlivé druhy vymírají. Mohly by pomoci i nové technologie; například celosvětová síť internetu s neustále aktualizovanou databází.
 

Vědci vnímají jako největší problém nedostatek informací. Toto varování přichází z Královské společnosti britské národní akademie věd, která zveřejnila dokument Měření rozmanitosti živočišných druhů a jejich ochrana. Stalo se tak v předvečer konference států Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (CBD) v Londýně.

Setkání států by mělo ukázat v jakém stavu je naplňování cílů snížení úbytku biodiverzity do roku 2010, podle dohody ze Světového summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu 2002. Profesor Peter Crane, vedoucí skupiny vědců, kteří zprávu předložili říká: "Živý svět nám mizí před očima. Jeden z deseti světových druhů ptactva a čtvrtina druhů savců jsou oficiálně vedeny jako druhy, jimž hrozí vyhubení, zatímco až dvě třetiny ostatních druhů živočichů jsou také ohroženy." Vymírání výrazně nabralo na rychlosti za posledních 200 let v souvislosti s rozšiřováním lidské populace, špatným hospodařením při využívání přírodních zdrojů a změnami životního prostředí.

Ačkoli odborníci chtějí zamezit úbytku živočišných druhů, a vlády států se k tomu koneckonců zavázaly, chybí dnes mnohdy včasné a přesné informace o tom, kteří živočichové nebo jejich přirozené prostředí je vystaveno nebezpečí. Bez těchto znalostí může jen velmi těžko dojít k účinné pomoci. "To je skutečně základ, chceme-li být úspěšní. Uvědomme si, že řada nejchudších obyvatel Země je přímo závislých na lokálních podmínkách, které tvoří množství různých druhů rostlin a zvířat," dodává profesor Crane.

Podle Královské společnosti bude informační systém který vzniká, využit pro dlouhodobé monitorování stavu, ale také například pro pozorování následků po ekologických haváriích. Plán předpokládá, že systém bude pracovat ve třech fázích. Nejdříve se na koncepčním modelu definuje oblast zájmu, za použití stávajících znalostí a předpokladů dalšího vývoje se zavedou ochranná opatření, vývoj se nadále sleduje, nasbíraná data jsou analyzována a sestavují se z nich zprávy, které se dále používají. Zpráva Královské společnosti říká, že závislost člověka na biologické rozmanitosti je absolutní. Nejde jen o přímý užitek z potravy, ale také o regulaci klimatu, čištění vody, tvorbu zeminy, ochranu před povodněmi a koloběh živin v přírodě.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 19. 05. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist