BBC: Za rozpálenou Moskvu mohou částečně i klimatické změny - video
Podle Jeffa Knighta, který se v Met Office zabývá variabilitou klimatu, se na situaci v Moskvě podílí řada faktorů. Mimo jiné i rostoucí koncentrace skleníkových plynů. Nedávný klimatický jev, tzv. El Nino, vyskytující se v Pacifiku, ovlivnil počasí po celém světě a pravděpodobně přispěl také k letošním abnormálním podmínkám v Rusku.
„Ruská vlna veder je dána současným modelem cirkulace vzduchu, která přináší vzduch z jihu a východu, kde jsou velmi teplé stepi,“ řekl Knight pro BBC. Podle meteorologů mohou současné podmínky trvat ještě několik dní.
Na spojitost klimatických změn, horkého počasí a zuřících požárů v okolí Moskvy upozorňují i odborníci z organizace WWF Russia. Vedoucí klimatického a energetického programu WWF Russia Alexej Kokorin řekl, že abnormální teploty stoupající až na 40 °C pravděpodobnost vzniku požárů v okolí hlavního města zvýšily. Podle něho je možné, že teploty budou v dalších letech stoupat. „Musíme být v budoucnu připraveni k boji s takovými požáry, protože existuje velká možnost, že se takové léto bude opakovat. Tato tendence se nezastaví následujících 40 let jinak než snížením emisí skleníkových plynů,“ řekl pro BBC.
Greenpeace Rusko kritizuje ruské úřady pro zlehčování katastrofy a hlavně pro zrušení centralizovaných lesních požárních systémů před několika měsíci. Aktivisté říkají, že počet pracovníků bojujících s požáry byl snížen o víc než polovinu. Tato skutečnost významně přispěla k masivnímu úbytku lesů a divoké zvěře v okolí hlavního města.
Kromě trpících lidí a vyhořelých vesnic byla tvrdě zasažena také fauna Ruska. „Pokud velká zvířata před požáry utekla, pak malá zvířata, včetně hmyzu, zahynula,“ řekl pro BBC News Michail Kreyndlin z Greenpeace Rusko. Dodal, že smog byl problém zejména pro ptáky. „Ptáci mají velmi intenzivní dýchání a takové extrémní úrovně znečišťujících látek v ovzduší je rozhodně postihly,“ vysvětlil, proč ptáci v podstatě padali mrtví z nebe.
Kokorin říká, že globální oteplování způsobuje další problém. „Nikdy jsme neměli tolik regionů v Rusku postižených malárií a totéž platí pro encefalitidu. Důvodem je, že zimy jsou stále teplejší a méně a méně přenašečů nemocí zemře během období mrazu.“ Objevily se i zprávy o sladkovodní medúze, která se běžně nachází v teplých jezerech a řekách v Severní Americe, Evropě a Asii, vylovené z řeky v Moskvě.
Podle článku „Climate change 'partly to blame' for sweltering Moscow“ zveřejněného 10. 8. 2010 na serveru BBC.
reklama