Brabec: Smlouva o Turówu je v podstatě hotová, spory jsou o délce trvání smlouvy
Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska v minulých dnech uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí. "Naše nabídka, velmi dobrá nabídka, nebyla přijata," řekl dnes Kurtyka.
Polsko podle ministra Kurtyky předneslo velmi konkrétní nabídku pro obyvatele Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a monitoringu. Polská nabídka ale podle něj narazila na stupňování požadavků české strany, což vedlo k tomu, že nebyla přijata. Poškodí to česko-polské vztahy, spolupráci ve Visegrádské skupině a hlavně občany na obou stranách hranice, dodal Kurtyka.
Česko a Polsko mají podle českého ministra Brabce velmi rozdílný pohled na dobu trvání smlouvy. "Ta dohoda by měla dát dlouhodobý rámec vztahům mezi Polskem a Českou republikou ohledně řešení problematiky dolu Turów," řekl. Rozdíl v názoru na délku smlouvy je podle Brabce v řádu let, ale blíže nechtěl postoje obou stran upřesnit. "My nechceme couvnout. Ta linie je daná tím, jak chceme, aby ta smlouva dlouho trvala. Zůstává ale faktem, že v současné době je ta smlouva v podstatě hotova. Je i právně vyladěna," dodal.
"Během uplynulých hodin se nám podařilo velice se přiblížit k dohodě," řekl i náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński. "Bohužel v posledních hodinách se česká strana v reakci na naši nabídku začala chovat zcela iracionálně, odtrženě od skutečnosti. Jako by cílem bylo přerušení rozhovorů. Týkalo se to očekávání, zcela odtrženého od mezinárodní praxe, aby v dohodě byla klauzule, která by znemožňovala její vypovězení po mnoho let. To je naprosto neslýchané v mezinárodní praxi," prohlásil. Podle Brabce ale tento sporný bod byl znám polské straně už měsíce a nebyl předtím rozporován.
Česko i Polsko jsou podle Brabce nadále připravené o situaci kolem Turówa jednat. Polská delegace ve čtvrtek večer po jednání ale z Česka odjela, takže dnes jednání s velkou pravděpodobností pokračovat nebude. "Doufáme, že budeme s to se po nějaké době zase setkat," dodal Jabloński. Podle agentury PAP tím naznačil, že polská nabídka zůstává na stole a že je možný návrat k jednání.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Václav Kain
1.10.2021 15:24Radim Polášek
2.10.2021 08:00Nyní, když když odtěžená hloubka je 100 nebo 200 metrů, je ta proudící voda pod velkým hydrostaickým tlakem, (každých 10 metrů vody dává tlak cca 1 baru, takže na dně dolu má ta voda tlak srovnatelný s tlakem vody ve vodovodní řadu)a to utěsnění těch propustných vrstev tak bude technicky velmi náročné a velmi drahé.
Jinak tento spor přirozeně hraje do noty zeleným, eurohujerům, vítačům a podobným, protože má potenciál rozhádat nebo aspoň oslabit Visegrad. A Visegrad je blok, který je často v opozici proti Bruseli a často dokáže ty bruselské nápady, které jsou často totální nesmysly vyslovně škodící lidem v EU, neutralizovat.